Podmioty wypłacające dywidendę w końcu doczekały się stanowiska Ministra Finansów w sprawie WHT, a konkretnie w sprawie warunków z art. 22 ust. 4 pkt 2 i 4 ustawy o CIT tj. warunków stosowania zwolnienia „dywidendowego”.
Efektem prac Ministerstwa Finansów jest wydana interpretacja ogólna z dnia 15 listopada 2024 r. dotycząca niektórych warunków stosowania zwolnienia określonego w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Czego dowiemy się z interpretacji?
- warunek podlegania opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania w państwie członkowskim UE (EOG) oznacza, że dla zastosowania zwolnienia podmiot, który uzyskuje w Polsce dywidendy, powinien być spółką podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce lub innym państwie należącym do UE lub EOG (rezydentem podatkowym w kraju należącym do UE lub EOG).
- warunek niekorzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania oznacza niekorzystanie ze zwolnienia o charakterze podmiotowym (wszystkie dochody podatnika są zwolnione z opodatkowania) lub sytuację, w której podmiot korzysta ze stawki 0% w odniesieniu do wszystkich swoich przychodów.
Oznacza to, że korzystanie ze zwolnienia podatkowego o charakterze przedmiotowym (np. tylko w stosunku do dywidend, gdy podmiot osiąga wyłącznie przychody z dywidend) lub osiąganie lub rozliczenie w danym roku podatkowym straty podatkowej (w wyniku czego podatnik nie płaci podatku dochodowego), nie oznacza, że podatnik „korzysta ze zwolnienia od całości swoich dochodów”.
Co istotne, Minister Finansów nie poruszył w interpretacji kwestii weryfikacji warunku rzeczywistego właściciela przy stosowaniu zwolnienia „dywidendowego”, który to warunek, mimo jego braku w przepisach ustawy o CIT, często jest wskazywany jako jeden z warunków stosowania zwolnienia „dywidendowego”.
Zdaniem TLA, interpretacja może po części pomóc w eliminacji rozbieżności interpretacyjnych w zakresie warunku niekorzystania ze zwolnienia od całości dochodu, ale nadal nie daje odpowiedzi, co należy robić w zakresie rzeczywistego właściciela przy dywidendzie – czy weryfikować spełnienie tego warunku, czy też nie?
Jeśli temat zwolnienia „dywidendowego” Państwa dotyczy i potrzebują Państwo pomocy m.in. w weryfikacji spełnienia warunków stosowania zwolnienia, zachęcamy do kontaktu – Kancelaria TLA ma duże doświadczenie w tematach WHT.