W terminie złożenia do US informacji TPR za rok podatkowy 2023 (dla roku podatkowego równego kalendarzowemu to 2 grudnia br.) upływa również termin na złożenie informacji ORD-U (informacja o umowach zawartych z nierezydentami).
Przypominamy w tym miejscu o przysługującym zwolnieniu z tego obowiązku:
- gdy składana jest informacja TPR za rok podatkowy 2023, brak jest obowiązku składania ORD-U, niemniej
- gdy pomimo składania TPR, realizowane były w roku podatkowym 2023 transakcje z podmiotami powiązanymi z „rajów podatkowych” (Rozporządzenie z wykazem „rajów”), w takiej sytuacji należy złożyć ORD-U.
Jakie umowy należy uwzględnić w ORD-U?
- Umowy, które zostały zawarte w roku podatkowym z tym samym nierezydentem, a suma należności albo suma zobowiązań wynikająca z tych umów przekroczyła równowartość 300 000 euro, w przypadku, gdy:
- jedna ze stron tej umowy, bezpośrednio lub pośrednio, bierze udział w zarządzaniu lub kontroli drugiej strony umowy albo posiada udział w jej kapitale uprawniający do co najmniej 5% wszystkich praw głosu lub
- inny podmiot, niebędący stroną umowy, równocześnie bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w zarządzaniu lub kontroli podmiotów będących stronami umowy albo posiada udziały w kapitałach tych podmiotów uprawniające, w każdym z nich, do co najmniej 5% wszystkich praw głosu.
- Umowy, w których jednorazowa wartość należności albo zobowiązań przekroczyła równowartość 5.000 euro, w przypadku, gdy nierezydent, będący stroną umowy, posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo w rozumieniu odrębnych przepisów.
W sytuacji jakichkolwiek wątpliwości związanych z obowiązkami dokumentacyjnymi, w tym informacją ORD-U, zachęcamy do kontaktu.