pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

JPK_CIT – pytania i odpowiedzi. Część druga  

TLA Kancelaria > CIT > JPK_CIT – pytania i odpowiedzi. Część druga  

Zapraszamy na trzeci alert z cyklu poświęconego JPK_CIT, w którym omówimy odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania dotycząca struktury JPK_ST_KR. Pytania i odpowiedzi można znaleźć tutaj.  

Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze pytania i odpowiedzi dotyczące struktury JPK_ST_KR. 


Pytanie 

Odpowiedź 

Zgodnie z odpowiedzią Ministerstwa Finansów pola E_9_1 – E_9_3 mogą być wykorzystywane w przypadku wyboru kilku metod amortyzacji dla jednego środka trwałego. Za przykład podano sytuację, w której podatnik dokonał jednorazowej amortyzacji części środka trwałego zgodnie z art. 16k ust. 14 ustawy o CIT, natomiast pozostała część tego samego środka trwałego amortyzowana jest według innej metody np. liniowej.


Pytanie 

Odpowiedź 

Ministerstwo Finansów wskazuje, że pola E_10A i E_10B są to pola, w których wskazuje się stawki wynikające z ustawy o CIT według zasad ogólnych. To znaczy, że w polu E_10A wykazujemy procentową stawkę amortyzacji wynikającą z wykazu stawek amortyzacyjnych z załącznika nr 1 do ustawy CIT. 

Pole E_10B uzupełniamy w sytuacji, gdy stawka amortyzacji wyrażona jest w kwocie, a nie w procentach, czyli przykładowo w sytuacji jednorazowego odpisu.  

Natomiast pole E_11 wypełnia się w przypadku ustalenia innej stawki niż stawka wynikająca z załącznika nr 1 ustawy o CIT. W przypadku zastosowania innej stawki należy uzupełnić zarówno pole E_10A, w którym wskazujemy, jaką stawkę stosuje się według załącznika nr 1, jak i pole E_11, w którym wskazujemy, jaka stawka jest faktycznie stosowana. W przypadku gdy stawki są takie same pola E_11 nie wypełnia się. 

Opisane powyżej pola dotyczą tylko amortyzacji ustalonej na potrzeby podatkowe. W dalszej części struktury znajdują się pola dedykowane amortyzacji rachunkowej. W polach E_25A oraz E_25B wskazuje się odpowiednio amortyzację rachunkową procentową i kwotową. 


Pytanie 

Odpowiedź  

Zgodnie z odpowiedzią: 

  • Pole E_12 dotyczy wartości początkowej ustalanej zgodnie z przepisami ustawy o podatku CIT,  
  • Pole E_21 dotyczy wartości początkowej ustalanej zgodnie z przepisami o rachunkowości. 

Jak widać, Ministerstwo Finansów nie odpowiada wprost na zadane pytanie. Niemniej naszym zdaniem poprawnym rozwiązaniem będzie w obu tych polach wskazanie wartości 200 000,00 zł. Natomiast odpowiednie wyłączenia dotyczące tej części amortyzacji, która nie jest kosztem podatkowym, powinny być wykazane w strukturze JPK_KR_PD. 


Absolwent studiów I stopnia na Uniwersytecie Wrocławskim, kierunek – administracja. Aktualnie kontynuuje naukę na II stopniu tego samego kierunku, specjalizacja – doradztwo podatkowe. Podczas studiów magisterskich dwukrotnie nagradzany Stypendium Rektora za wyniki w nauce. Aktywnie uczestniczy w kole naukowym prawa i polityki Europy Środkowo-Wschodniej. Ukończył studia podyplomowe na kierunku prawo gospodarcze i handlowe. Obecnie stara się poszerzać swoją wiedzę, pomagając w projektach dot. podatku dochodowego od osób prawnych, podatku VAT oraz podatku od nieruchomości.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Planowane zmiany w VAT od 1 stycznia 2025 r. 
4 grudnia 2024
Kolejna interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie WHT
2 grudnia 2024
JPK_CIT – podsumowanie  
28 listopada 2024

Archiwa