pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Korzystanie z serwerów a podatek u źródła

TLA Kancelaria > CIT > Korzystanie z serwerów a podatek u źródła

WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 7 grudnia 2016 r., sygn. akt I SA/Po 392/16 (nieprawomocny), kwestionując stanowisko MF wskazał, że:

  • serwery nie spełniają definicji „urządzeń przemysłowych” (generalnie opłata za użytkowanie „urządzeń przemysłowych” podlega podatkowi u źródła – przyp. TLA) bowiem „nie pełnią pomocniczej funkcji w ramach ciągu działań mechanicznych lub chemicznych służących do masowej produkcji towarów”,
  • zatem w ocenie WSA nieuzasadnionym jest pobieranie podatku u źródła od wynagrodzenia za korzystanie z powierzchni dyskowej zlokalizowanej na tych serwerach.

WSA przywołał również orzeczenia innych sądów, wskazujących, że urządzenia tj. komputery stacjonarne, notebooki i serwery, nie stanowią „urządzeń przemysłowych”.

Biorąc pod uwagę fakt, iż podobne sprawy rozpatrywane są przez sądy administracyjne, nie można wykluczyć, iż organy będą w dalszym ciągu „szukały” podatku u źródła w przypadku wypłat zagranicznych z tytułu korzystania z urządzeń informatycznych (w tym m.in. z przestrzeni dyskowych na serwerach).

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Zmiany w przepisach MDR
13 czerwca 2024
Zatrudnianie cudzoziemców – nowe przepisy
11 czerwca 2024
Transakcje łańcuchowe – transakcje trójstronne uproszczone  
5 czerwca 2024

Archiwa