WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 7 grudnia 2016 r., sygn. akt I SA/Po 392/16 (nieprawomocny), kwestionując stanowisko MF wskazał, że:
- serwery nie spełniają definicji „urządzeń przemysłowych” (generalnie opłata za użytkowanie „urządzeń przemysłowych” podlega podatkowi u źródła – przyp. TLA) bowiem „nie pełnią pomocniczej funkcji w ramach ciągu działań mechanicznych lub chemicznych służących do masowej produkcji towarów”,
- zatem w ocenie WSA nieuzasadnionym jest pobieranie podatku u źródła od wynagrodzenia za korzystanie z powierzchni dyskowej zlokalizowanej na tych serwerach.
WSA przywołał również orzeczenia innych sądów, wskazujących, że urządzenia tj. komputery stacjonarne, notebooki i serwery, nie stanowią „urządzeń przemysłowych”.
Biorąc pod uwagę fakt, iż podobne sprawy rozpatrywane są przez sądy administracyjne, nie można wykluczyć, iż organy będą w dalszym ciągu „szukały” podatku u źródła w przypadku wypłat zagranicznych z tytułu korzystania z urządzeń informatycznych (w tym m.in. z przestrzeni dyskowych na serwerach).