Krajowy System e-Faktur (KSeF) w 2022 r. stanie się kolejnym narzędziem, które zdigitalizuje działania w zakresie VATu. Korzystanie z tego systemu będzie póki co dobrowolne, jednak Ministerstwo Finansów zapowiada, że od 2023 r. użytkowanie systemu może stać się obligatoryjne.
Faktury ustrukturyzowane
Będą to faktury wystawione we wskazanej przez MF formie i przesłane do KSeF, który przydzieli odpowiedni numer identyfikujący dla każdej faktury. Aktualnie na stronie rządowej można znaleźć robocze struktury logiczne wskazujące specjalny format i dane zawarte na tych fakturach.
Głównie to dostawcy oprogramowania będą odpowiedzialni za dostosowanie systemów do nowych wymogów w zakresie KSeF. Wtedy podatnik będzie mógł wystawić odpowiednią fakturę i przesłać ją do systemu.
Faktura ustrukturyzowana będzie uznana za:
- wystawioną, w dniu jej przesłania do KSeF,
- otrzymaną, w dniu przydzielenie przez KSeF numeru identyfikującego.
Podkreślamy, że w 2022 r. nabywca nie będzie zobligowany do odbioru faktur ustrukturyzowanych. Jeśli nabywca nie wyraża zgody na odbiór faktur poprzez KSeF, to:
- wystawca takiej faktury będzie mógł ją umieścić w systemie, jednak
- do odbiorcy będzie zobligowany ją wysłać w inny sposób, np. pocztą lub mailem.
Skutki wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur
MF zachęca podatników do stosowania KSeF już od 2022 r. poprzez:
- skrócenie terminu zwrotu VAT z 60 do 40 dni (po spełnieniu warunków),
- braku obowiązku przesyłania JPK_FA,
- braku konieczności wystawiania duplikatów,
Dodatkowo, podatnik korzystający z KSeF:
- w przypadku wystawienia faktury korygującej nie będzie zobligowany do posiadania dokumentacji uzgodnienia warunków korekty,
- będzie wystawiał i odbierał faktury stworzone według jednego schematu,
- nie będzie musiał przechowywać faktur, gdyż będą się znajdować w systemie przez 10 lat.
Zachęty oferowane przez MF do stosowania KSeF już od 2022 r. raczej nie przekonują podatników. Przede wszystkim, wystawianie faktur ustrukturyzowanych wymaga dużych zmian w używanych systemach, co wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz czasem poświęconym na wdrożenie nowych zasad. Niewykluczone też, że przepisy ulegną zmianom, kiedy KSeF stanie się obowiązkowy, a może to nastąpić już w 2023 roku.