pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

MDR: Składasz deklarację podatkową – pamiętaj o MDR-3

TLA Kancelaria > Bezpiecznik > MDR: Składasz deklarację podatkową – pamiętaj o MDR-3

Podmioty, które wdrożyły schemat podatkowy dotyczący VAT już przywykły do regularnego przekazywania do Szefa KAS (w terminie składania deklaracji VAT) informacji MDR-3 zawierających:

  • NSP wykorzystywanego schematu (w przypadku braku NSP również szczegółowe dane dotyczące schematu),
  • wysokość korzyści podatkowej wynikającej ze schematu podatkowego – jeżeli uzyskana była w danym okresie,

podpisanych, w przypadku osób prawnych, przez wszystkich (niezależnie od zasad reprezentacji) członków organu zarządzającego tego podmiotu.

Podmioty, które pełnią (lub przed wdrożeniem schematu pełniły) rolę płatnika i wdrożyły w 2018 lub 2019 r. schemat podatkowy, w związku z którym wystąpiły w roli korzystającego – rozważały już czy w związku ze złożeniem / brakiem złożenia np. CIT-10Z, CIT-6R, PIT-4R, PIT-11 obowiązane były przekazać także MDR-3.

W ich przypadku wątpliwości pojawiły się szczególnie w sytuacjach, gdy wdrożenie schematu podatkowego powodowało niepowstanie obowiązku podatkowego:

  • MDR-3 przekazuje się przecież w terminie złożenia, a nie w terminie na złożenie deklaracji podatkowej dotyczącej danego okresu,
  • jeżeli obowiązek podatkowy nie powstał – podmioty te nie składały deklaracji za dany okres.

W związku ze zbliżającym się składaniem deklaracji rocznych dotyczących podatków dochodowych wątpliwości dotyczące przekazywania MDR-3 rozstrzygać będą podmioty, które w przeszłości zaraportowały wystąpienie schematu podatkowego mającego skutek w ich podatku dochodowym.

Korzystający w odniesieniu do takich schematów powinni przeanalizować:

  • jaki jest status dotychczasowego raportowania (czy uzyskano NSP);
  • czy występują podstawy do przekazania informacji MDR-3;
  • jakiej wielkości korzyść podatkowa, w związku z wdrożeniem schematu została uzyskana w mijającym roku podatkowym.

Narastające obowiązki (np. konieczność obliczania wysokości hipotetycznego zobowiązania podatkowego dla alternatywnej drogi postępowania niewiążącej się z korzyścią podatkową – na potrzeby określenia wysokości korzyści podatkowej) pokazują, że:

  • raportowanie „na wszelki wypadek”, zdarzeń które schematami faktycznie nie były – nie zawsze było dobrym pomysłem, bowiem
  • jeżeli korzystający lub promotor złożyli w przeszłości MDR-1 organy podatkowe mogą zainteresować się przypadkami, w których informacji MDR-3 nie przekazano.

Radca prawny, absolwent Prawa i Ekonomii – jednak najbardziej ceni wiedzę i doświadczenie zdobyte w praktyce. Interdyscyplinarne przygotowanie zawodowe umożliwia mu kompleksową realizację projektów związanych z szeroko pojętymi przekształceniami i zmianami organizacyjnymi polegającymi na tworzeniu nowych struktur prawnych. E-mail: maciej.kubica@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024

Archiwa