pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

MDR – wdrożenie w innych państwach UE

TLA Kancelaria > Bezpiecznik > MDR – wdrożenie w innych państwach UE

Wprawdzie zgodnie z dyrektywą MDR, państwa stosują przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych od 1 lipca 2020 r. jednak już 31 grudnia 2019 r. minął termin na „przyjęcie i publikację przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania dyrektywy”.

Okazuje się, że:

  • kilka państwa (w tym Luksemburg – którego podatkowa legislacja często wykorzystywana jest do planowania podatkowego) nadal jest w trakcie implementacji przepisów,
  • jednak większość europejskich legislacji zawiera już lokalne regulacje dotyczące raportowania schematów podatkowych.

Wejście w życie przepisów MDR w państwach rezydencji spółek matek lub centrów wsparcia prawno-podatkowego Grupy, może być impulsem do wdrożenia stosownych procedur MDR w ramach całej Grupy.

Implementując przedstawiane przez Grupę rozwiązania należy pamiętać jednak, że:

  • regulacje poszczególnych państw w zakresie MDR mogą się różnić na tyle, że
  • proste przeniesienie procedur MDR opracowanych na podstawie lokalnej legislacji może okazać się niewystarczające dla regulacji z innej legislacji.

Powyższą kwestię polscy podatnicy powinni sygnalizować do Grupy wystarczająco wcześnie, aby zapobiec wdrażaniu procedur nieadekwatnych do znacznie rozszerzonych obowiązków wynikających z obowiązujących w Polsce przepisów.

Radca prawny, absolwent Prawa i Ekonomii – jednak najbardziej ceni wiedzę i doświadczenie zdobyte w praktyce. Interdyscyplinarne przygotowanie zawodowe umożliwia mu kompleksową realizację projektów związanych z szeroko pojętymi przekształceniami i zmianami organizacyjnymi polegającymi na tworzeniu nowych struktur prawnych. E-mail: maciej.kubica@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm 
28 maja 2024
Akcyza – panele fotowoltaiczne a obowiązki w podatku akcyzowym 
22 maja 2024
Zbliża się termin wdrożenia nowych obowiązków BHP 
16 maja 2024

Archiwa