pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 

TLA Kancelaria > Cło/Akcyza > Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 

Jak wskazywaliśmy w jednym z wpisów – w sytuacji spełnienia określonych warunków co do wielkości instalacji fotowoltaicznej i wykorzystywania energii na własne cele – można korzystać ze zwolnienia z podatku akcyzowego. 

Co natomiast, jeśli część budynku, który posiada fotowoltaikę, jest wynajmowana i obciążamy najemcę za zużytą energię?  

W sytuacji, gdy cena najmu obejmuje również cenę energii elektrycznej (brak osobnej faktury/brak wyodrębniania kwoty za energię elektryczną w czynszu) – organy podatkowe w wydawanych interpretacjach wskazują, że: 

  • nie dochodzi do sprzedaży energii elektrycznej,  
  • wobec tego, jeśli spełnione są pozostałe warunki – możliwe jest zastosowanie zwolnienia z akcyzy. 

W innym przypadku, w wydawanych interpretacjach organy wskazywały, że obciążenie najemców energią elektryczną wyprodukowaną z paneli fotowoltaicznych powoduje powstanie obowiązków akcyzowych – tak m.in.: 

  • DKIS w interpretacji indywidualnej z dnia 5 stycznia 2023 r. sygn.0111-KDIB3-3.4013.144.2022.3.JS. 

Szef KAS zmienił jedną z negatywnych dla podatnika interpretację, wskazując, że: 

  • nie można również najemcy lokalu przypisać statusu nabywcy końcowego, ponieważ faktycznie podmiot ten nie nabywa energii elektrycznej, lecz jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, w ramach zawartej umowy najmu ponosi koszty zużytej w wynajętym lokalu energii elektrycznej (…) 
  • przypadku wynajmowania pomieszczeń w budynku z instalacją fotowoltaiczną przez najemcę w budynku, na którym znajduje się ta instalacja fotowoltaiczna, występuje możliwość zastosowania zwolnienia od akcyzy dla zużycia energii elektrycznej, gdy łączna moc generatorów nie przekroczy 1 MW z instalacji fotowoltaicznych wynajmowanej  

– tak Szef KAS w piśmie z dnia 1 lutego 2023 r., sygn. DOP7.8101.4.2022. 

Niemniej jednak, pomimo zmiany jednej z interpretacji przez Szefa KAS w dalszym ciągu są wydawane interpretacje, które wskazują, że obciążanie najemców kosztami energii elektrycznej – generuje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego, ze względu, że najemcy są ostatecznymi odbiorcami, a tym samym wnioskodawca nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia (tak: DKIS w interpretacji indywidualnej z dnia 28 marca 2024 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4013.17.2024.3.PJ). 

W sytuacji posiadania paneli fotowoltaicznych i dokonywania wynajmu lokali/pomieszczeń konieczna jest weryfikacja, w jaki sposób najemca obciążany jest za energię elektryczną, tak aby dochować ewentualnych obowiązków również na gruncie przepisów ustawy o podatku akcyzowym. 

Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Odmowa wydania opinii zabezpieczającej – B2B na celowniku skarbówki?
23 lipca 2024
WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024

Archiwa