Wszystko wskazuje na to, że seria „Polskich Ładów” została zakończona, a „wyborczy” 2023 r. nie przyniesie istotnych zmian w podatkach. Wytypowaliśmy trzy najistotniejsze kwestie podatkowe, na które będzie trzeba zwrócić uwagę w nadchodzącym 2023 r.
1. Wdrożenie KSeF
Planowany termin wdrożenia KSeF upływa wprawdzie 1 stycznia 2024 r., ale jego wdrożenie będzie wymagało już 2023 r. przeprowadzenia:
- odpowiednich zmian w oprogramowaniu księgowym,
- ewentualnych zmian „procesów fakturowania”.
Najpóźniej w drugiej połowie 2023 r. działy księgowe skupią się na przygotowaniu do działania w nowym systemie. O projekcie regulacji w zakresie KSeF można przeczytać tutaj.
2. Rozliczenie PIT
Tym razem wspólne dla wszystkich „okno” na złożenie PIT trwa od 15 lutego do 2 maja 2023 r. Obowiązek, który z roku na rok był coraz prostszą formalnością – tym razem, ze względu na „Polski Ład” zmieniający zasady rozliczeń w trakcie roku może okazać się wyzwaniem.
Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest możliwość „wstecznej zmiany opodatkowania” przez „ryczałtowców” i „liniowców”, którzy cały 2022 r. mogą rozliczyć według skali.
3. SLIM VAT 3
1 kwietnia 2023 r. to planowany termin wejścia w życie kolejnego pakietu uproszczeń spod znaku „SLIM”, który wziął nazwę od:
- Simple,
- Local,
- Modern.
O planowanych zmianach w tym zakresie można przeczytać więcej tutaj.