pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Nowe obowiązki pracodawcy związane z jawnością płac na etapie rekrutacji

TLA Kancelaria > Prawo pracy > Nowe obowiązki pracodawcy związane z jawnością płac na etapie rekrutacji

Dnia 9 maja 2025 roku Sejm w trzecim czytaniu uchwalił nowelizację Kodeksu Pracy wprowadzającą szereg obowiązków dla pracodawców związanych z jawnością wynagrodzeń.  

Ustawodawca skupił się na obowiązkach pracodawcy dotyczących etapu pozyskiwania nowych pracowników, pomijając kwestie jawności wynagrodzenia na dalszych etapach zatrudnienia czy sankcji za niewypełnienie obowiązków, które pierwotnie były elementem projektu zmian. 

Zgodnie z nowelizacją pracodawca będzie zobowiązany poinformować osobę ubiegającą się o stanowisko o: 

  • wynagrodzeniu, jego początkowej wysokości lub przedziale (które powinny być oparte na obiektywnych, neutralnych kryteriach, w szczególności pod względem płci), 
  • odpowiednich postanowieniach układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania (jeśli pracodawca jest objęty układem zbiorowym pracy lub obowiązuje u niego regulamin wynagradzania). 

Pracodawca powinien przekazać te informacje w postaci papierowej lub elektronicznej osobie ubiegającej się o zatrudnienie, z odpowiednim wyprzedzeniem, zapewniając świadome i przejrzyste negocjacje: 

  • w ogłoszeniu o naborze na stanowisko, 
  • przed rozmową kwalifikacyjną – jeśli pracodawca nie ogłosił naboru na stanowisko ani nie przekazał informacji o wynagrodzeniu w ogłoszeniu o naborze na stanowisko, 
  • przed nawiązaniem stosunku pracy – jeśli pracodawca nie ogłosił naboru ani nie przekazał informacji w ogłoszeniu lub przed rozmową kwalifikacyjną. 

Dodatkowo pracodawca zostaje zobowiązany do: 

  • przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego w sposób niedyskryminujący, 
  • określenia nazw stanowisk neutralnie względem płci. 

Pewne wątpliwości budzi fakt użycia przez ustawodawcę sformułowania „nabór na stanowisko”, które nie jest znane w prawie pracy. Może to prowadzić do powstania rozbieżności interpretacyjnych przy stosowaniu przepisów. Nowelizacja jednak będzie jeszcze głosowana w Senacie, co daje możliwość ujednolicenia nazewnictwa na dalszym etapie prac legislacyjnych. O losach projektu będziemy Państwa informować na bieżąco.  


Radca prawny od 2019 roku, wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej przedsiębiorców, doświadczenie zdobywała pracując w kancelarii prawnej oraz dziale prawnym przedsiębiorstwa z branży spożywczej. Największe doświadczenie ma w prawie cywilnym a także prawie handlowym i gospodarczym. Posiada doświadczenie zarówno w sporządzaniu i negocjowaniu kontraktów jak i w reprezentowaniu Klientów w postępowaniach sądowych. Zajmuje się też sprawami związanymi z legalizacją pobytu oraz zatrudnianiem cudzoziemców. W pracy wykorzystuje biegłą znajomość języka angielskiego oraz rosyjskiego.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Mężczyzna stojący w nowoczesnej hali produkcyjnej analizuje dane na laptopie. W tle widoczne są maszyny i linia produkcyjna, a zdjęcie nawiązuje do procesu oceny nowych inwestycji oraz wydawania decyzji o wsparciu.
Największe DoW z opinią Szefa KAS
29 lipca 2026
Zdjęcie przedstawia nowoczesny park przemysłowy z lotu ptaka. Widoczne są hale produkcyjne i magazynowe zlokalizowane na terenie strefy przemysłowej, otoczone drogami oraz terenami zielonymi. Grafika nawiązuje do nowych inwestycji, decyzji o wsparciu oraz działalności przedsiębiorstw w specjalnych strefach inwestycyjnych.
Będą ograniczenia w zmianie DoW
23 lipca 2026
Dokument „Commercial Invoice” trzymany nad biurkiem z dokumentacją eksportową. W tle widoczny terminal kontenerowy, suwnice portowe i statek towarowy, nawiązujące do eksportu i odpraw celnych.
Commercial Invoice dla celów celnych nie stanowi faktury na gruncie VAT
21 lipca 2026

Archiwa