pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Obniżenie stawek amortyzacyjnych w SSE: brak unikania opodatkowania – czy występuje schemat podatkowy?

TLA Kancelaria > Bezpiecznik > Obniżenie stawek amortyzacyjnych w SSE: brak unikania opodatkowania – czy występuje schemat podatkowy?

19 lutego 2019 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydal trzecią opinię zabezpieczającą (sygn. DKP4.8011.7.2018, nr dokumentu SIP: 167198/K) w następującej sprawie:

  • podmiot działa w SSE i w ramach tej działalności wykorzystuje środki trwałe (dalej: ŚT),
  • ŚT amortyzowane są metodą liniową z zastosowaniem stawek wynikających z załącznika nr 1 do ustawy o CIT,
  • planowane jest obniżenie stawek maksymalnie do 1%.

Podatnik wskazał, że przesunięcie w czasie zaliczenia do KUP kwot wynikających z odpisów amortyzacyjnych na okres przypadający po wykorzystaniu pomocy publicznej przyniesie określone korzyści tj.:

  • zwiększy dochody zwolnione z opodatkowania w okresie korzystania z pomocy publicznej,
  • zmniejszy dochody podlegające opodatkowaniu po wykorzystaniu limitu pomocy publicznej.

Szef KAS oceniając charakter planowanej czynności stwierdził, że:

  • korzyść podatkowa uzyskana w przedstawionych okolicznościach nie będzie sprzeczna z przedmiotem i celem przepisów ustawy podatkowej, tj. art. 16i ust. 5 ustawy o CIT, a
  • sposób działania nie jest sztuczny, bowiem podatnik działa racjonalnie kierując się przesłanką ekonomiczną – dąży do najbardziej efektywnego wykorzystania limitu pomocy publicznej.

Komentowane rozstrzygnięcie Szefa KAS wraz z wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 11 grudnia 2018 r. o sygn. akt III SA/Wa 566/18 (nieprawomocny), w którym sąd dopuścił możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do przeszłych (nieprzedawnionych) okresów:

  • może dawać przedsiębiorcom efektywne narzędzie do zarządzenia wynikiem strefowym,
  • jest szczególnie atrakcyjne dla podmiotów, które mają problem z konsumpcją pomocy publicznej w okresie obowiązywania zezwolenia strefowego.

Ponieważ przepisy dotyczące stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania posługują się definicjami innymi niż przepisy dotyczące schematów podatkowych, przed podmiotem wykorzystującym opisane rozwiązanie pojawia się jednak jeszcze jedna wątpliwość:

  • czy korzystając z chronionego opinią zabezpieczającą rozwiązania, stosuje schemat podatkowy podlegający raportowaniu?

Radca prawny, absolwent Prawa i Ekonomii – jednak najbardziej ceni wiedzę i doświadczenie zdobyte w praktyce. Interdyscyplinarne przygotowanie zawodowe umożliwia mu kompleksową realizację projektów związanych z szeroko pojętymi przekształceniami i zmianami organizacyjnymi polegającymi na tworzeniu nowych struktur prawnych. E-mail: maciej.kubica@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

„Benchmark forum – cz. 14” – jak liczyć ważność analiz porównawczych?
18 kwietnia 2024
Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024

Archiwa