Znamy projekt ustawy dotyczący wdrożenia od 1 września 2019 r. obowiązkowego split payment:
- do dostaw towarów i świadczenia usług, które obecnie objęte są reżimem odwrotnego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności,
- do transakcji, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części i akcesoria.
Obowiązkowo split payment zostaną objęte płatności dotyczące faktur dokumentujących transakcje dokonane pomiędzy podatnikami, których jednorazowa wartość, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł netto lub równowartość tej kwoty.
Co istotne, dla sprzedawców w transakcjach split payment:
- na fakturze obowiązkowe będzie wskazanie, że transakcja realizowana jest w reżimie split payment, a
- brak umieszczenia stosownej wzmianki skutkować będzie ustaleniem dodatkowego zobowiązania podatkowego dla takiego sprzedawcy w wysokości 100% podatku wykazanego na tej fakturze.
Natomiast nabywcy będą musieli zachować wzmożoną czujność:
- niezależnie od ujawnienia/bądź nieujawnienia przez sprzedawcę na fakturze informacji o obowiązkowym split payment,
- nabywcy, który dokona płatności z naruszeniem tego obowiązku, ustalone zostanie dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze, której płatność dotyczy.
Powyższa „podwójna weryfikacja transakcji” – przez stronę sprzedażową, jak i zakupową, z pewnością przyczyni się do uszczelnienia systemu split payment, jednak jest kolejnym przykładem mechanizmu, w którym kontrahenci weryfikują się nawzajem, wyręczając w tym zakresie organy podatkowe.
Mając na uwadze uciążliwe sankcje w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego, jak również dotkliwe konsekwencje na gruncie KKS, podatnicy powinni zweryfikować zarówno realizowane:
- zakupy, jak i
- sprzedaż
– pod kątem katalogu transakcji, których może dotyczyć nowy obowiązek.
Rekomendowane jest podjęcie odpowiednich działań już dziś, bowiem dostosowanie systemów księgowych i mechanizmu realizacji płatności może okazać się prawdziwym wyścigiem z legislacyjnym zapędem ustawodawcy.