pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Obowiązkowy split payment od 1 września 2019 r. w wybranych branżach

TLA Kancelaria > VAT > Obowiązkowy split payment od 1 września 2019 r. w wybranych branżach

Znamy projekt ustawy dotyczący wdrożenia od 1 września 2019 r. obowiązkowego split payment:

  • do dostaw towarów i świadczenia usług, które obecnie objęte są reżimem odwrotnego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności,
  • do transakcji, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części i akcesoria.

Obowiązkowo split payment zostaną objęte płatności dotyczące faktur dokumentujących transakcje dokonane pomiędzy podatnikami, których jednorazowa wartość, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł netto lub równowartość tej kwoty.

Co istotne, dla sprzedawców w transakcjach split payment:

  • na fakturze obowiązkowe będzie wskazanie, że transakcja realizowana jest w reżimie split payment, a
  • brak umieszczenia stosownej wzmianki skutkować będzie ustaleniem dodatkowego zobowiązania podatkowego dla takiego sprzedawcy w wysokości 100% podatku wykazanego na tej fakturze.

Natomiast nabywcy będą musieli zachować wzmożoną czujność:

  • niezależnie od ujawnienia/bądź nieujawnienia przez sprzedawcę na fakturze informacji o obowiązkowym split payment,
  • nabywcy, który dokona płatności z naruszeniem tego obowiązku, ustalone zostanie dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze, której płatność dotyczy.

Powyższa „podwójna weryfikacja transakcji” – przez stronę sprzedażową, jak i zakupową, z pewnością przyczyni się do uszczelnienia systemu split payment, jednak jest kolejnym przykładem mechanizmu, w którym kontrahenci weryfikują się nawzajem, wyręczając w tym zakresie organy podatkowe.

Mając na uwadze uciążliwe sankcje w postaci dodatkowego zobowiązania podatkowego, jak również dotkliwe konsekwencje na gruncie KKS, podatnicy powinni zweryfikować zarówno realizowane:

  • zakupy, jak i
  • sprzedaż

– pod kątem katalogu transakcji, których może dotyczyć nowy obowiązek.

Rekomendowane jest podjęcie odpowiednich działań już dziś, bowiem dostosowanie systemów księgowych i mechanizmu realizacji płatności może okazać się prawdziwym wyścigiem z legislacyjnym zapędem ustawodawcy.

Radca prawny, absolwent Prawa i Ekonomii – jednak najbardziej ceni wiedzę i doświadczenie zdobyte w praktyce. Interdyscyplinarne przygotowanie zawodowe umożliwia mu kompleksową realizację projektów związanych z szeroko pojętymi przekształceniami i zmianami organizacyjnymi polegającymi na tworzeniu nowych struktur prawnych. E-mail: maciej.kubica@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm 
28 maja 2024
Akcyza – panele fotowoltaiczne a obowiązki w podatku akcyzowym 
22 maja 2024
Zbliża się termin wdrożenia nowych obowiązków BHP 
16 maja 2024

Archiwa