pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Opodatkowanie akcjonariusza SKA będącego osobą fizyczną

TLA Kancelaria > Inne > Opodatkowanie akcjonariusza SKA będącego osobą fizyczną

Mogłoby się wydawać, że po uchwale NSA w sprawie opodatkowania akcjonariuszy SKA (uchwała z dnia 16 stycznia 2012 r., sygn. akt II FPS 1/11), jak również interpretacji ogólnej Ministra Finansów (interpretacja z dnia 11 maja 2012 r., sygn. akt DD5/033/1/12/KSM/DD-125) zostały wyjaśnione wątpliwości w zakresie momentu rozpoznania przez akcjonariuszy przychodu z działalności prowadzonej w formie spółki komandytowo – akcyjnej.

Tymczasem, jak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku NSA z 23 października 2012 r. (na pisemne uzasadnienie NSA ma 30 dni od ogłoszenia wyroku), skład orzekający tego Sądu ma inny pogląd odnośnie tego zagadnienia. Zgodnie z nim, przychody akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej, będącego osobą fizyczną, należy kwalifikować jako przychód z działalności gospodarczej i jak w przypadku innych osób prowadzących działalność gospodarczą – należy na bieżąco wpłacać zaliczki na podatek dochodowy.

Powyższy wyrok neguje rozwiązanie optymalizacyjne, jakie daje SKA w związku z możliwością przesunięcia zapłaty podatku dochodowego (albo nawet uniknięcia zapłaty tego podatku) do podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy.

Dlaczego NSA wydał rozstrzygnięcie odmienne od wyrażonego w uchwale składu 7 sędziów, która pośrednio ma moc wiążącą dla wszystkich składów sądów administracyjnych do momentu zmiany wykładni określonego przepisu przez inną uchwałę? Uchwała NSA dotyczyła osób prawnych, natomiast wyrok NSA dotyczy osób fizycznych, a zdaniem tego Sądu są to dwie odmienne sytuacje i dlatego skutków uchwały nie można rozciągać na wspólników SKA, którzy są osobami fizycznymi.

Rzetelna ocena zasadności przedmiotowego rozstrzygnięcia będzie możliwa po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku. Biorąc jednak pod uwagę uchwałę NSA, jak również interpretację ogólną Ministra Finansów, w której wprost zostało podkreślone, że ma ona zastosowanie zarówno do akcjonariuszy będących osobami prawnymi jak i osobami fizycznymi, podatnicy powinni stosować się do interpretacji ogólnej Ministra Finansów.

Warto jednak mieć na uwadze przedmiotowy wyrok. Tym bardziej, że wciąż niepewny jest termin wejścia w życie planowanych przez Ministra Finansów zmian w zakresie opodatkowania SKA (najprawdopodobniej zmiana nie będzie obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.).

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Podatek minimalny – kogo dotyczy? 
28 lutego 2024
Podatek minimalny – wprowadzenie 
22 lutego 2024
PIT w delegacjach – kolejne pozytywne wyroki
20 lutego 2024

Archiwa

pl_PL