Co przyniosą zmiany…?
- Podstawa opodatkowania – w przypadku, gdy budynek zostanie oddany do użytkowania tylko w części (np. poprzez leasing lub najem etc.) przychód będzie ustalany proporcjonalnie do udziału powierzchni oddanej do użytkowania w całkowitej powierzchni budynku. Zmiana znajdzie zastosowanie również w przypadku rozliczeń za 2018 rok.
- Kwota wolna – wprowadzona zostanie jedna kwota pomniejszająca podstawę opodatkowania dla wszystkich budynków podatnika w wysokości 10 mln zł (aktualnie kwota wolna jest stosowana dla każdej nieruchomości z osobna). Ponadto. jeśli podatnik posiada udziały w podmiocie powiązanym, kwota wolna będzie dzielona według klucza przychodowego pomiędzy podmioty powiązane.
- Możliwość uzyskania zwrotu podatku – na wniosek podatnika „nadpłacony” podatek minimalny ponad podatek dochodowy będzie podlegał zwrotowi – pod warunkiem, że organ nie stwierdzi nieprawidłowości w wysokości zobowiązania podatkowego lub straty (w szczególności w zakresie finansowania dłużnego oraz prawidłowości rozliczeń z podmiotami powiązanymi). Zmiana znajdzie zastosowanie również w przypadku rozliczeń za 2018 rok.
- Klauzula przeciwko nadużyciom – planuje się wprowadzić przepisy umożliwiające opodatkowanie podatnika, który w celu uniknięcia podatku przeniósł w całości lub w części własność lub współwłasność budynku lub oddał go w leasing finansowy bez uzasadnionej przyczyny gospodarczej.
…i co z tego wynika?
Planowane zmiany mają dla podatników słodko-gorzki smak. Z jednej strony przyjęto korzystne rozwiązanie polegające na opodatkowaniu tylko tej części budynku, która została oddana do użytkowania, z drugiej strony w przypadku podatników posiadających więcej niż jedną nieruchomość kwota wolna od podatku ulegnie faktycznemu zmniejszeniu.
Na pochwałę zasługuje umożliwienie podatnikom odzyskania nadwyżki zapłaconego podatku minimalnego nad faktycznym zobowiązaniem z tytułu podatku dochodowego. Zatrze to choć w części wrażenie, że podatek minimalny jest podatkiem majątkowym, nie dochodowym.
Uzyskanie zwrotu podatku będzie możliwe, jednak wiązać się będzie de facto z każdorazową kontrolą prawidłowości rozliczeń podatku dochodowego w momencie wystąpienia z wnioskiem o zwrot. Warto zatem przed tym ruchem zadbać o odpowiednią weryfikację rozliczeń.