pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Polski Ład oznacza koniec amortyzacji lokali mieszkalnych

TLA Kancelaria > Nieruchomości > Polski Ład oznacza koniec amortyzacji lokali mieszkalnych
Wśród założeń Polskiego Ładu znalazła się zmiana, która całkowicie wyłącza możliwość amortyzacji lokali mieszkalnych od 1 stycznia 2022 r. 

Amortyzacja lokali mieszkalnych wykluczona


Począwszy od 1 stycznia 2022 r. polscy przedsiębiorcy nie będą mogli amortyzować lokali mieszkalnych. Wynika to ze zmian wprowadzonych w ramach tzw. Polskiego Ładu, zakładających umieszczenie lokali mieszkalnych w katalogu wyłączeń spod amortyzacji podatkowej w ustawie o PIT i CIT. 

 Ucierpią też przedsiębiorcy, którzy prowadzili działalność gospodarczą w domu, rozliczając przy tym koszty amortyzacji. Dotychczas część nieruchomości, która była wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, podlegała (proporcjonalnie) odpisom amortyzacyjnym. Projekt Polskiego Ładu nie przewiduje żadnych przepisów przejściowych, zatem przedsiębiorcy będą musieli zaprzestać dokonywania odpisów od nowego roku. 

 Zakaz amortyzacji ominie jedynie przedsiębiorców posiadających lokale użytkowe, które nie zostały objęte wyłączeniem. 

 Obowiązkowe opodatkowanie ryczałtem przychodów z najmu prywatnego


Dodatkowo projekt zakłada objęcie przychodów ze źródła najem i dzierżawa opodatkowaniem zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w przypadku którego nie ma możliwości pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania. Stawka podatku będzie wynosiła 8,5 % podatku od przychodów poniżej 100 tys. zł oraz 12,5 % od nadwyżki ponad tę kwotę. 

 Oznacza to, że podatnicy wynajmujący lokale z majątku prywatnego (nie w ramach działalności gospodarczej), nie będą mogli zastosować już skali podatkowej do rozliczenia podatku od przychodów uzyskanych z wynajmu mieszkań.  

 Według Ministerstwa Finansów zabieg ten ma na celu obniżyć opłacalność prowadzenia działalności polegającej na wynajmie, która powodowała wzrost cen mieszkań na rynku nieruchomości. Z pewnością jednak jest to kolejna zmiana, która negatywnie odbije się na sytuacji wielu przedsiębiorców. 

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

JPK_CIT – pytania i odpowiedzi. Część pierwsza  
31 października 2024
Nowa klasyfikacja kodów PKD
29 października 2024
Prosumenci a VAT
23 października 2024

Archiwa