pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

„Pośrednie transakcje rajowe” wylądują w koszu

TLA Kancelaria > Ceny transferowe > „Pośrednie transakcje rajowe” wylądują w koszu

W dniu dzisiejszym pojawił się projekt nowelizacji ustawy o CIT wprowadzający istotne zmiany w zakresie transakcji „rajowych”. 

Pośrednie transakcje rajowe 

Projekt zakłada UCHYLENIE regulacji dotyczących „pośrednich transakcji rajowych” z mocą wsteczną tj. od dnia 1 stycznia 2021 r.  Oznacza to, iż MF planuje całkowicie anulować te przepisy (obowiązują od 1 stycznia 2021 r.). 

Projektowane uchylenie należy ocenić pozytywnie, nakład pracy związany z tymi przepisami jest niewspółmierny do korzyści, jakie mogą przynieść Skarbowi Państwa (przeważająco jest to daremny trud). Niemniej wielu podatników zakończyło już procesy weryfikacji kontrahentów i tak późne uchylenie przepisów nie będzie niosło dla nich wielu korzyści.  

Bezpośrednie transakcje rajowe 

Projekt zakłada podniesienie progów dokumentacyjnych dla bezpośrednich transakcji z podmiotami rajowymi – został on ustalony na poziomie 500 tys. zł,  natomiast dla transakcji finansowych zaproponowano odrębny próg w wysokości 2,5 mln zł (progi takie same dla transakcji z powiązanymi i niepowiązanymi podmiotami „rajowymi”). Nowe progi będzie można stosować już dla transakcji realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2020 r. 

O przebiegu prac legislacyjnych będziemy informować na bieżąco.  

Od 2017 r. doradca podatkowy nr wpisu 13149, absolwent Administracji na Wydziale Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Finansów i Rachunkowości na Wydziale Zarządzania i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. E-mail: remigiusz.markiel@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm 
28 maja 2024
Akcyza – panele fotowoltaiczne a obowiązki w podatku akcyzowym 
22 maja 2024
Zbliża się termin wdrożenia nowych obowiązków BHP 
16 maja 2024

Archiwa