pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Raport BEPS – usługi o niskiej wartości dodanej

TLA Kancelaria > TP > Raport BEPS – usługi o niskiej wartości dodanej

W dniu 5 października 2015 r. OECD opublikowało ostateczne raporty w ramach inicjatywy BEPS (Base Erosion and Profit Shifting Action Plan) mającej na celu uszczelnienie systemów podatkowych państw członkowskich m.in. w zakresie cen transferowych.

Zgodnie z raportem „Aligning Transfer Pricing Outcomes with Value Creation, Actions 8 – 10”:

  • usługi o niskiej wartości dodanej to usługi mające pomocniczy charakter, niebędące elementem podstawowej działalności świadczeniodawcy, niewymagające zaangażowania unikatowych wartości niematerialnych oraz nierodzące istotnego ryzyka (taki rutynowy charakter mogą mieć np. usługi zarządzania, finansowe, IT etc.).;
  • ustalony narzut marży na kosztach przy świadczeniu usług o niskiej wartości dodanej w wysokości 5 % będzie zgodny z zasadą ceny rynkowej (arm’s lenght principle) oraz
  • zastosowanie warunków świadczenia usług o niskiej wartości dodanej zaprezentowanych w raporcie, w tym narzutu marży w wysokości 5 % nie wymaga sporządzania analiz porównawczych.

Zwracamy uwagę, że raporty BEPS co prawda nie stanowią przepisów prawa powszechnie obowiązującego w Polsce, mimo to można się spodziewać, że przyjęcie przez podmioty powiązane rozwiązań zaproponowanych przez OECD zostanie zaakceptowane przez polskie organy podatkowe i uznane za zgodne z zasadami ceny rynkowej.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Zmiany w przepisach MDR
13 czerwca 2024
Zatrudnianie cudzoziemców – nowe przepisy
11 czerwca 2024
Transakcje łańcuchowe – transakcje trójstronne uproszczone  
5 czerwca 2024

Archiwa