pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Rozszerzenie obowiązku rejestracji dla celów podatku akcyzowego

TLA Kancelaria > Cło/Akcyza > Rozszerzenie obowiązku rejestracji dla celów podatku akcyzowego

Obowiązek rejestracji

Co do zasady, na postawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym podmiot prowadzący działalność gospodarczą jest obowiązany:

  1. przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą
  2. lub pierwszej czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie

złożyć zgłoszenie rejestracyjne właściwemu naczelnikowi urzędu celnego.

Przepisy obowiązujące do końca 2015 r.

Do końca 2015 r. w zakresie powyższego obowiązku istniało zwolnienie na podstawie art. 16 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którym:

  • podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych objętych wyłącznie zerową stawką akcyzy nie miały obowiązku rejestracji.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. oraz przepisy przejściowe

Ustawa zmieniająca usunęła jednak przepis art. 16 ust. 5, co zgodnie z uzasadnieniem do projektu powoduje, że

  • obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego będzie dotyczył podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wszystkich wyrobów akcyzowych objętych zerową stawką akcyzy,
  • przy czym przepisy przejściowe przewidują jednocześnie wydłużony termin do rejestracji – do dnia 31 stycznia 2016 r. dla podmiotów, które dotychczas nie były obowiązane jej dokonać.

Podmioty objęte obowiązkiem rejestracji

W ocenie TLA oraz zgodnie z wyjaśnieniami opublikowanymi 27 stycznia 2016 r. na stronie Ministerstwa Finansów rozszerzonym obowiązkiem rejestracyjnym objęte są te podmioty, które:

  • w związku z wyrobami akcyzowymi objętymi stawką zerową
  • dokonują tylko czynności opodatkowanych, o których mowa w art. 8 ustawy o podatku akcyzowym (przykładowo produkcji, importu, nabycia wewnątrzwspólnotowego).

Zwracamy jednak uwagę na niejednolite stanowisko prezentowane w tym zakresie przez lokalne Urzędy Celne, które mogą wymagać dokonania rejestracji przez podmioty, które:

  • nie dokonują czynności opodatkowanych,
  • a jedynie wykorzystują (przykładowo: dystrybuują lub zużywają) wyroby akcyzowe objęte stawką zerową we własnej działalności.

W przypadku Państwa zainteresowania tematem w kwestii ustalenia obowiązku rejestracji w danym przypadku prosimy o kontakt.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Planowane zmiany w VAT od 1 stycznia 2025 r. 
4 grudnia 2024
Kolejna interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie WHT
2 grudnia 2024
JPK_CIT – podsumowanie  
28 listopada 2024

Archiwa