Patrząc na historię podatkową podmiotów „strefowych” można dość do wniosków, że podmioty te nie są ulubieńcami ustawodawcy i organów podatkowych. Podając tylko niektóre przykłady, jak:
- kwestia braku możliwości rozliczania strat podatkowych,
- walka o kwalifikację przychodów z działalności „strefowej” do przychodów zwolnionych, czego ostatnim przykładem jest rozliczanie dofinansowań covidowych z FGŚP,
można spokojnie stwierdzić, że podmioty strefowe zawsze mają (lekko) pod górkę.
Polski Ład, a konkretnie rozwiązanie pod nazwą „podatek minimalny” na pewno nie zmienią tego obrazu.
Podatek minimalny „dotyka” podatników, którzy osiągają stratę lub osiągany przez nich stosunek dochodów do przychodów jest nie większy niż 1%. Jak należy odczytywać cel ustawodawcy, założeniem podatku minimalnego jest sankcjonowanie sytuacji, w której dany przedsiębiorca osiąga stratę albo wskazany poziom dochodów do przychodów przez dłuższy okres (założenie ustawodawcy, że przedsiębiorca musi mieć zyski na określonym poziomie, jest tematem na inne rozważania).
Taki cel ustawodawcy w zakresie podatku minimalnego można przeczytać z treści art. 24ca ust. 13 ustawy o CIT, zgodnie z którym o zapłacony podatek minimalny można obniżyć CIT za kolejno następujące po sobie 3 lata podatkowe. Co to oznacza? Przykładowo strata jednorazowa jako „wypadek przy pracy” przedsiębiorcy, ostatecznie nie stanowi dodatkowego obciążenia podatkowego, gdyż zapłacony podatek minimalny może obniżyć CIT w kolejnych (trzech) latach podatkowych.
Wszystko zrozumiałe i nawet układające się w jakąś logiczną całość, tylko jak podmioty „strefowe” mają zrealizować ten cel ustawodawcy, skoro w kolejnych latach nie będą płacić CIT od osiąganych dochodów, gdyż ich dochody są zwolnione z CIT.
Podsumowując:
- „normalny” podatnik może „rozliczyć” podatek minimalny w kolejnych latach,
- podatnik „strefowy” nie ma takiej opcji, gdyż nawet jak osiągnie dochód w następnych latach, to nie zapłaci CIT (działalność zwolniona), który mógłby obniżyć o zapłacony podatek minimalny.
Czyli jednak (znów) pod górkę dla podmiotów „strefowych”?
Dlatego warto spróbować argumentacji wykazującej, że osiągniecie przez podmiot „strefowy” straty, nie jest podstawą do zapłaty przez ten podmiot podatku minimalnego.
Osoby zainteresowane tematem podmiotów „strefowych” pragniemy zaprosić na jutrzejsze spotkanie, na które zapisać można się poniżej.
Webinar TLA – Czym będą żyli „Strefowcy” w 2022 roku?
12 stycznia-11:00 – 12:00
BEZPŁATNIE
Zagadnienia, które omówimy podczas webinaru:
1. Minimalny podatek przychodowy:
- kiedy może dotyczyć „strefowca”?
- czy tematem można zarządzić?
2. Dofinansowanie z FGŚP jednak strefowe:
- w którą stronę zmierza orzecznictwo?
- czy można zmienić kwalifikację dochodu na zwolniony?
3. „Podejście projektowe” w Polskim Ładzie:
- na czym polega „podejście projektowe?”
- czy Polski Ład zakończył spory „podejścia projektowego”?
4. Nowa Mapa pomocy regionalnej