W dalszym ciągu u wielu podatników pojawiają się wątpliwości dotyczące wypełniania informacji TPR. Opublikowany przez MF projekt dokumentu „Pytania i odpowiedzi dotyczące informacji TPR-C i TPR-P za 2019 r.”, ma na celu wyjaśnienie niektórych z nich.
Poniżej prezentujemy najistotniejsze kwestie poruszone w tym dokumencie:
- Zwolnienie z obowiązku sporządzenia local file a TPR
- transakcje zwolnione na podstawie art. 11n pkt 2-9 CIT – nie podlegają raportowaniu;
- wyjątek stanowią tzw. „transakcje krajowe” zwolnione na podstawie art. 11n pkt 1 CIT, które jak wskazywaliśmy tutaj, muszą zostać ujęte w informacji TPR;
- w przypadku, gdy transakcja kontrolowana zawierana jest równocześnie z:
- z podmiotami powiązanymi, spełniającymi warunki do skorzystania ze zwolnienia dla „transakcji krajowych”,
- jak i z innymi podmiotami powiązanymi (np. kontrahentami zagranicznymi),
– tą część transakcji, która spełnia warunki zwolnienia dla „transakcji krajowych” należy wykazać w informacji TPR w osobnym polu, jako odrębną transakcję.
- Cena poza przedziałem benchamrkingu
- cena transferowa ustalona na poziomie wykraczającym poza przedział wynikający z analizy porównawczej nie musi oznaczać, że warunki transakcji ustalone zostały niezgodnie z warunkami, jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane;
- w takim przypadku w sekcji F zawierającej dodatkowe informacje można zawrzeć stosowne wyjaśnienia w tym zakresie.
- Wykazywanie transakcje typu cash pooling
- należy odrębnie wykazać wartość transakcji dla pozycji dodatnich (kod 1202) oraz ujemnych (kod 2202);
- jeżeli wartość kapitału nie wynika z zawartej umowy, wartość transakcji należy ustalić na podstawie innych dokumentów (np. wyciągów bankowych), biorąc pod uwagę salda kapitału jakie podmiot otrzymał lub udostępnił w ramach transakcji kontrolowanej w danym roku obrotowym.
- Sposób kalkulacji opłaty transakcji udzielenia/otrzymania licencji
- jeśli sposób kalkulacji opłaty składa się zarówno z części procentowej, jak i kwotowej:
- w polu Kalkulacja opłaty należy wybrać opcję kwotowa lub inna, a następnie
- w polu Sposób kalkulacji opłaty należy wskazać opcję inny sposób kalkulacji opłaty;
- na potrzeby podania poziomu opłaty należy zsumować wartość opłat wynikającą ze wszystkich zastosowanych form kalkulacji.
- Wykazanie wartość pożyczki
- w polu Wartość zadłużenia, należy wskazać rzeczywistą kwotę zadłużenia, stanowiącą średnią arytmetyczną z początku oraz końca okresu, za jaki jest sporządzana informacja TPR:
- dotyczy to także sytuacji, gdy umowa pożyczki wygasła przed końcem okresu za jaki składana jest informacja TPR,
- a gdy, umowa pożyczki została zawarta, jak i wygasła w trakcie okresu, za jaki składana jest informacja TP, pole Wartość zadłużenia należy wypełnić ciągiem cyfr 99999999999999;
- w przypadku linii pożyczkowej z ustalonym limitem (wykorzystanie pożyczki może być zmienne), należy wskazać zarówno limit pożyczki (w polu Kwota kapitału), jak również wykorzystanie pożyczki (w polu Wartość zadłużenia).
Należy zaznaczyć, że zwarte w dokumencie pytania i odpowiedzi są w fazie projektu i mają charakter informacyjny (nie stanowią interpretacji ogólnej czy wiążących objaśnień przepisów prawa podatkowego). Niemniej, dla wielu podatników mogą okazać się bardzo pomocne.
[…] dotyczące informacji TPR-C i TPR-P za 2019 r.”, poddanym konsultacjom podatkowym, pisaliśmy tutaj. Pod koniec września, opublikowana została ostateczna wersja wydania pierwszego „TPR […]