Przypominamy, iż wprowadzone od 1 stycznia 2019 r. uproszczenie typu safe harbour dla transakcji pożyczek (oraz odpowiednio kredytów i emisji obligacji), przewiduje następujące korzyści:
- brak obowiązku zawarcia w lokalnej dokumentacji cen transferowych analizy porównawczej lub analizy zgodności;
- odstąpienie przez organ podatkowy od określenia dochodu (straty) podatnika w zakresie wysokości oprocentowania tej pożyczki.
Jednym z warunków skorzystania z uproszczenia jest ustalenie oprocentowania pożyczki w oparciu o rodzaj bazowej stopy procentowej i marżę, określonych w obwieszczeniu Ministra Finansów aktualnym na dzień zawarcia umowy (o pozostałych warunkach pisaliśmy tutaj: https://cenytransferowe.tla-kancelaria.pl/aktualnosci/tp-bezpieczne-stopy-procentowe-i-marze-dla-pozyczek/).
Ministerstwo Finansów poinformowało, że dla celów uproszczenia safe harbour podatnicy stosują rodzaj bazowej stopy procentowej i marżę ogłoszone w obwieszczeniu z 21 grudnia 2018 r. również do umów pożyczek zawieranych w 2020 r. (do czasu wydania nowego obwieszczenia, które zgodnie z delegacją ustawową ma pojawić się do 31 grudnia 2020 r.).
W związku z tym przypominamy, że:
- rodzaj bazowej stopy procentowej dla pożyczek:
- w złotych – stanowi WIBOR 3M,
- w dolarach amerykańskich – stanowi LIBOR USD 3M,
- w euro – stanowi EURIBOR 3M,
- we frankach szwajcarskich – stanowi LIBOR CHF 3M,
- w funtach brytyjskich – stanowi LIBOR GBP trzymiesięczny;
- marża:
- wynosi 2 %,
- stanowi sumę wartości bezwzględnej [a więc z „pominięciem” minusa – przyp. TLA] bazowej stopy procentowej i wartości marży, w przypadku, gdy wartość bazowej stopy procentowej jest mniejsza od zera
– i jest marżą maksymalną dla pożyczkobiorcy i minimalną dla pożyczkodawcy.