Poprzedni wpis w ramach serii artykułów dotyczących ulgi na działalność badawczo rozwojową odnosił się do ograniczeń w stosowaniu ulgi. Poniżej przedstawiamy zasady przypisywania części kosztów określonej kategorii do kosztów kwalifikowanych działalności badawczo-rozwojowej.
Klucz alokacji zamiast ewidencji czasu pracy
Pracownicy Spółki są angażowani do różnych projektów B+R oraz wykonują prace związane z utrzymaniem bieżącej produkcji – w tym zakresie nie prowadzą bieżącej ewidencji godzinowej, w której rejestrowaliby czas poświęcany na poszczególne zadania.
Na podstawie:
- ewidencji projektów B+R,
- wiedzy pracowników,
- wiedzy przełożonych pracowników
– Spółka opracowuje klucz alokacji określający zaangażowanie poszczególnych pracowników w dane projekty B+R w danym miesiącu.
Klucz alokacji jest określany na podstawie stosunku łącznej liczby godzin pracownika poświęcanych na działalność B+R do łącznej liczny godzin wymiaru pracy pracownika w danym miesiącu (klucz miesięcznie aktualizowany).
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 13 lipca 2018 r. zgodził się, że koszty kwalifikowane są określane w prawidłowy sposób – Spółka może stosować przyjętą metodę do określania wysokości ulgi B+R.
Wynagrodzenie a brak prowadzenia badań
W kontekście powiązania konkretnej części wynagrodzenia z wykonywaniem działalności B+R
Dyrektor KIS wypowiedział się także w interpretacji indywidualnej z dnia 13 lipca 2018 r., w której wskazał, że:
- wynagrodzenie i inne należności przysługujące za czas urlopów i innych usprawiedliwionych nieobecności,
- jako niezwiązane z prowadzeniem działalności B+R (wynagrodzenie nie odnosi się do czasu poświęcanego na działalność B+R),
– nie stanowią kosztów kwalifikowanych dla kalkulacji ulgi.
Restrykcyjny pogląd organu jest w tym przypadku uzasadniony – przepisy dotyczące zwolnień i ulg należy interpretować ściśle.
Środki trwałe częściowo zaangażowane w B+R
Nie tylko koszty pracownicze mogą podlegać częściowemu uznaniu za koszty kwalifikowane. W interpretacji indywidualnej z dnia 18 lipca 2018 r. Dyrektor KIS wskazał, że:
- amortyzacja środków trwałych indywidulnie przypisanych konkretnym pracownikom (komputery),
- stanowi koszt kwalifikowany,
- w proporcji odpowiadającej czasowi pracy pracownika poświęcanego na prowadzenie działalności B+R do całości czasu pracy, w którym pracownicy wykorzystują środki trwałe.
Ponieważ Spółka na podstawie ewidencji czasu pracy oraz przypisania środków trwałych konkretnym pracownikom była w stanie określić, w jakiej części środki trwałe są wykorzystywane do działalności B+R, zasadnie na koniec roku traktuje część odpisów amortyzacyjnych jako koszty kwalifikowane.