pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Umowy o pracę na okres próbny – jak będzie po zmianach?

TLA Kancelaria > Prawo pracy > Umowy o pracę na okres próbny – jak będzie po zmianach?

Jak informowaliśmy w poprzednich wpisach, polski ustawodawca jeszcze w 2022 r. zamierza wprowadzić do kodeksu pracy cały szereg zmian. Kolejne nie mniej istotne zmiany będą dotyczyć umów o pracę na okres próbny.  


Czas trwania okresu próbnego 

Aktualne przepisy kodeksu pracy wskazują jednoznaczne, że umowa na okres próbny może trwać maksymalnie 3 miesiące – w każdym przypadku. Nowelizacja kodeksu pracy, która już niebawem (zgodnie z zapowiedziami) ma wejść w życie ma „trochę” skomplikować sytuację. Ustawodawca chce bowiem aby o długości okresu próbnego decydował zamiar pracodawcy. Po wejściu w życie zmian okresy próbne będą przedstawiały się w następujący sposób: 

  • 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy  
  • 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony na czas krótszy niż 12 miesięcy 
  • 3 miesiące – w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony co naj mniej równy 12 miesiącom oraz umowy na czas nieokreślony 

Przy czym w projekcie nie zostało określone, co w przypadku, gdy np. planowane było zatrudnienia pracownika na czas nieokreślony, więc okres próby wyniósł 3 miesiące, ale warunki rynkowe zmusiły pracodawcę do zawarcia umowy na czas określony krótszy niż 6 miesięcy. Czy pracownik będzie miał skuteczne roszczenia o zawarcie umowy na czas określony lub stosowne odszkodowanie? 


Przedłużenie okresu próbnego 

Obecnie obowiązujące przepisy nie pozwalają przedłużać długości trwania umowy o pracę na  okres próbny. Twórcy projektu nowelizacji stwierdzili, że takie sztywne zasady nie są korzystne i postanowili dać stronom stosunku pracy „narzędzie” pozwalające go wydłużyć, ale tylko w określonych warunkach: 

  • jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy o 1 miesiąc — dotyczy tylko sytuacji, w której umowa o pracę powinna być zawarta na 1 lub 2 miesiące, 
  • o czas urlopu, a także innej usprawiedliwionej nieobecności – niezależnie od długości okresu próbnego. 

Ponowne zawarcie umowy na okres próbny 

Kodeks pracy precyzyjne określa sytuacje, kiedy można zawrzeć ponownie umowę o pracę na okres próbny. Po wejściu w życie zmian kodeksu pracy przepisy mają stać się jeszcze bardziej „restrykcyjne”. Zgodnie z propozycją ustawodawcy  ponowne zawarcie umowy o pracę z tym samym pracownikiem będzie możliwe jedynie, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy. 

Absolwent kierunku Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2021 r. zdał egzamin wstępny na aplikację radcowską. Nabytą podczas edukacji wiedzę wykorzystuje z powodzeniem z projektach związanych z szeroko pojętą obsługą prawną przedsiębiorców. Specjalista w zakresie prawa handlowego, prawa procesowego, a także compilance. Pomagał w rozwiązywaniu bieżących problemów prawnych przedsiębiorców oraz uczestniczył przy rozmaitych projektach z zakresu szeroko rozumianego prawa korporacyjnego.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Rozporządzenie EUDR – czyli nowe obowiązki przedsiębiorców
9 października 2024
Nadchodzące terminy TP i nowy informator TPR
3 października 2024
Stawka VAT przy przekazaniu darowizn w związku z powodzią
1 października 2024

Archiwa