pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

WHT: limit 2 mln zł odroczony, ale tylko w CIT – w PIT już obowiązuje!

TLA Kancelaria > CIT > WHT: limit 2 mln zł odroczony, ale tylko w CIT – w PIT już obowiązuje!

Gdy Ministerstwo Finansów wydało kilka dni temu rozporządzenie odraczające stosowanie limitu 2 mln zł w podatku u źródła w ustawie o CIT o kolejne 6 miesięcy, czyli do 1 stycznia  2020 r., płatnicy WHT byli w euforii. Euforii szczęścia (że nie będą musieli przez najbliższe 6 miesięcy pobierać WHT od nadwyżki ponad 2 mln zł) lub rozgoryczenia (że Ministerstwo Finansów „wyciąga” nagle, jak królika z kapelusza, rozporządzenie odraczające stosowanie nowych zasad).

Kiedy emocje opadły i wszyscy podeszli z zimną głową do analizy skutków tego działania, okazało się, że Ministerstwo Finansów nie wydało analogicznego rozporządzenia w zakresie PIT. Okazuje się zatem, że płatnicy WHT wypłacając do końca 2019 r. należności podlegające WHT:

  • na rzecz podatników CIT (osoby prawne) – nie będą stosowali limitu 2 mln zł i wynikających z niego konsekwencji podatkowych,
  • na rzecz podatników PIT (osoby fizyczne, podmioty nieposiadające osobowości prawnej) – będą stosowali limit 2 mln zł i wobec tego zobowiązani są pobrać WHT od nadwyżki ponad 2 mln zł (chyba że złożą stosowne oświadczenie lub uzyskają opinię zabezpieczającą).

Zatem już od 1 lipca 2019 r. limit powinni stosować płatnicy WHT wypłacający należności np. na rzecz spółek osobowych (transparentna podatkowo – podatnikami są wspólnicy). Szczególnie problematyczne może to się okazać, gdy wspólnikami takiej spółki osobowej będą zarówno podatnicy CIT (brak limitu do końca 2019 r.), jak i podatnicy PIT (obowiązek stosowania limitu).

Okoliczność ta wymusza wnikliwą weryfikację kontrahenta pod kątem jego statusu podatkowego, w celu ustalenia jakie zasady WHT stosować.

Jaką jeszcze niespodziankę, w zakresie WHT, szykuje Ministerstwo Finansów? Może ciągłe odraczanie o kolejne 6 miesięcy zakończy się odroczeniem bezterminowym i zrezygnowaniem z pomysłu wprowadzania tych problematycznych przepisów???

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Zmiany w przepisach MDR
13 czerwca 2024
Zatrudnianie cudzoziemców – nowe przepisy
11 czerwca 2024
Transakcje łańcuchowe – transakcje trójstronne uproszczone  
5 czerwca 2024

Archiwa