pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

WSA daje światełko w tunelu na dalszą amortyzację lokali mieszkalnych 

TLA Kancelaria > CIT > WSA daje światełko w tunelu na dalszą amortyzację lokali mieszkalnych 

Przepisy wprowadzające Polski Ład ustanowiły ograniczenie w zakresie amortyzacji lokali mieszkalnych, w taki sposób, że: 

  • podatnicy mogą dokonywać amortyzacji budynków mieszkalnych/lokali mieszkalnych nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. 
  • jednakże nie dłużej niż do 31 grudnia 2022 r. 

Czyli od 1 stycznia 2023 r. mając na względzie wydane przepisy – amortyzacja budynków mieszkalnych, jak i lokali mieszkalnych nie jest możliwa. 

Dotychczasowe orzecznictwo, wydawane wskutek zaskarżanych interpretacji indywidualnych, szło w kierunku braku możliwości kontroli zgodności z Konstytucją 

Inaczej do sprawy podszedł WSA w Łodzi w wyroku z 27 czerwca 2023 r. sygn. akt I SA/Łd 258/23 (wydany również wskutek zaskarżenia interpretacji indywidualnej) wskazując w uzasadnieniu ustnym, że: 

  • przepisy wskazujące na brak amortyzacji budynków/lokali mieszkalnych w związku z przepisami przejściowymi, które odnoszą się do możliwości amortyzacji jedynie do 31 grudnia 2022 r. 
  • są niezgodne z przepisami Konstytucji, ponieważ została naruszona zasada praw nabytych i ochrona interesów w toku. 

WSA przychylił się do poglądu TK z 10 lutego 2015 r. (sygn. P 10/11), gdzie był oceniany podobny problem w zakresie CIT i pozbawienia możliwości amortyzacji prawa użytkowania wieczystego, gdzie TK uznał, że regulacje są niezgodne z Konstytucją ze względu na zasadę ochrony interesów w toku. 

Rozstrzygnięcie WSA w Łodzi jest niewątpliwie korzystne dla podatników, może zachęcić do występowania z wnioskami o wydanie interpretacji z nadzieją, że jeśli nie organy to kolejne WSA również pozytywnie przychylą się do sprawy. Niemniej orzeczenie jest nieprawomocne i z pewnością w tym zakresie będzie jeszcze wypowiadać się NSA. 

Oprócz takiej drogi, podatnicy mogą dokonać weryfikacji czy ich lokale nie mają jednak charakteru lokalu użytkowego, niemniej jednak nie wszystkie lokale faktycznie będą spełniać te wymagania. 

Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024

Archiwa