pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Wydatki na organizację szkoleń jako KUP

TLA Kancelaria > CIT > Wydatki na organizację szkoleń jako KUP

W stanie faktycznym podatnik wskazał, że w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą ponosi wydatki związane z organizacją szkoleń dla kontrahentów.

W ramach przykładowego katalogu wydatków podatnik wskazał m.in. na koszty związane z zakupem biletów lotniczych, przejazdami oraz koszty zakwaterowania i wyżywienia uczestników szkoleń.

Odnosząc się do celu szkoleń, jakim jest podniesienie poziomu wiedzy zawodowej, biorących w nich udział kontrahentów z zakresu sprzedawanych produktów, podatnik zadał DIS pytanie w przedmiocie możliwości zaliczenia wskazanego powyżej katalogu wydatków do kosztów uzyskania przychodu, w oparciu o art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

DIS podzielił stanowisko podatnika, zgodnie z którym, szkolenia przyczyniają się bezpośrednio do zapewnienia sprzedaży towarów (utrzymania źródła przychodów) albo jej zwiększenia (pozytywny wpływ na wartość przychodów). DIS dał tym samym wyraz możliwości zaliczenia wskazanego we wniosku katalogu wydatków do kosztu uzyskania przychodu.

Niemniej, organ zastrzegł, że na podatniku spoczywać będzie obowiązek odpowiedniego udokumentowania poniesionych przez niego wydatków na organizację szkoleń, celem wykazania, że nie mają one znamion wydatków na reprezentację, tzn. czy przykładowo wydatki na gastronomię ukierunkowane będą na reprezentowanie firmy oraz budowanie jej prestiżu (wizerunku).

Podsumowując, jeżeli ponoszone przez podatnika wydatki na organizację szkoleń dla kontrahentów:

  • służą zachęcaniu potencjalnych klientów do nawiązania, bądź utrzymania kontaktów oraz nabywania oferowanych towarów, co ma znaczenie w kontekście wielkości osiąganych przychodów, a nie są
  • ukierunkowane na reprezentowanie firmy oraz budowanie jej prestiżu (reprezentacja),

to mogą one stanowić koszt uzyskania przychodu.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024

Archiwa