pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Wystartowały prace nad projektem ustawy o „sygnalistach”

TLA Kancelaria > Sygnaliści > Wystartowały prace nad projektem ustawy o „sygnalistach”

4 października 2021 r. do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2021 roku. 

Projektowana ustawa zgodnie z przewidywaniami ma na celu wdrożenie „dyrektywy o sygnalistach”. Z informacji W RCL można dowiedzieć się między innymi, że: 

  • zakres przedmiotowy naruszeń wskazany w dyrektywie zostanie rozszerzony o przepisy prawa krajowego; 
  • wewnętrzna procedura ochrony sygnalistów, będzie miała status wewnątrzzakładowego aktu prawnego; 
  • pracodawca będzie zobligowany do zapewnienia sygnaliście poufności tożsamości; 
  • Rzecznikowi Praw Obywatelskich zostaną powierzone zadania instytucji centralnej zajmującej się przyjmowaniem zgłoszeń zewnętrznych. 

Projektowana ustawa powinna wejść w życie już za nieco ponad 2 miesiące, więc czasu na implementację wewnątrzzakładowego systemu zgłaszania nieprawidłowości jest niewiele. 

Będziemy na bieżąco informować o postępie prac legislacyjnych. Jesteśmy bardzo ciekawi o zakres przepisów prawa krajowego, o który ustawodawca chce rozszerzyć konieczność zgłaszania naruszeń. 

Może się okazać, że procedury implementowane przez „Grupę” będą wymagały dostosowań do lokalnych regulacji – jak miało to miejsce np. w przypadku MDR . 

https://tla-kancelaria.pl/bezpiecznik/mdr-wdrozenie-w-innych-panstwach-ue/

Absolwent kierunku Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2021 r. zdał egzamin wstępny na aplikację radcowską. Nabytą podczas edukacji wiedzę wykorzystuje z powodzeniem z projektach związanych z szeroko pojętą obsługą prawną przedsiębiorców. Specjalista w zakresie prawa handlowego, prawa procesowego, a także compilance. Pomagał w rozwiązywaniu bieżących problemów prawnych przedsiębiorców oraz uczestniczył przy rozmaitych projektach z zakresu szeroko rozumianego prawa korporacyjnego.

Powiązane wpisy

Leave a Reply

Najnowsze wpisy

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm 
28 maja 2024
Akcyza – panele fotowoltaiczne a obowiązki w podatku akcyzowym 
22 maja 2024
Zbliża się termin wdrożenia nowych obowiązków BHP 
16 maja 2024

Archiwa