pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Zbliża się termin wdrożenia nowych obowiązków BHP 

TLA Kancelaria > Prawo pracy > Zbliża się termin wdrożenia nowych obowiązków BHP 

17 maja 2024 r. upływa termin, jaki ustawodawca wyznaczył pracodawcom na wdrożenia zmian dotyczących wyposażenia stanowisk pracy przy komputerach. O nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe informowaliśmy już tutaj.  

Dostosowanie stanowisk pracy 

Przypominamy, że pracodawca ma obowiązek wyposażyć stanowisko pracy, na którym używany jest laptop (obowiązek dotyczy także pracowników wykonujących pracę zdalnie) w: 

  • monitor stacjonarny  

lub  

  • podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu (wybór urządzenia należy do pracodawcy) 

oraz w dodatkową klawiaturę i mysz.  

Ponadto: 

  • krzesła użytkowane przez pracowników, którzy pracują przy komputerze, muszą posiadać regulowane podłokietniki,  
  • na wniosek pracownika pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi podnóżek,  
  • na wniosek pracownika pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi uchwyt na dokumenty, który posiada regulację ustawienia wysokości, pochylenia oraz odległości od pracownika, jeżeli pracownik podczas wykonywania pracy musi korzystać z dokumentów.  

Obowiązek informacyjny 

Przypominamy również, że w konsekwencji wprowadzonych zmian konieczne jest również dokonanie aktualizacji następujących dokumentów:  

  • informacji o warunkach wykonywania pracy zdalnej, 
  • oświadczeń pracowników o zapoznaniu się z oceną ryzyka zawodowego oraz informacją zawierającą zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej oraz zobowiązanie się do ich przestrzegania.  

Pracodawca musi poinformować pracownika o nowych wymaganiach, jakie ma spełniać stanowisko pracy i odebrać od pracownika oświadczenie, że jego miejsce pracy zdalnej spełnia znowelizowane wymagania BHP. 

Służymy pomocą w przygotowaniu odpowiednich zapisów w dokumentacji pracowniczej – zapraszamy do kontaktu. Nasze wsparcie pozwoli Państwu na szybkie i sprawne przejście przez proces dostosowania dokumentów.  

Radca prawny, od 2021 roku wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu, niemniej jednak doświadczenie zdobywała już wcześniej, współpracując z wrocławskimi kancelariami. Absolwentka kierunków prawo i filologia polska Uniwersytetu Wrocławskiego. Z Kancelarią TLA współpracuje od 2023 roku. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie cywilnym oraz prawie pracy. Uczestniczyła też w licznych projektach z innych dziedzin prawa. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami zajmującymi się odszkodowaniami, błędami medycznymi, prawem oświatowym oraz obsługą podmiotów prywatnych.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm 
28 maja 2024
Akcyza – panele fotowoltaiczne a obowiązki w podatku akcyzowym 
22 maja 2024
Nadchodzi globalny podatek wyrównawczy 
14 maja 2024

Archiwa