Stan faktyczny
Z opisu stanu faktycznego zaskarżonej interpretacji wynikało, że spółka szwedzka, posiadająca 100 % udziałów w polskim podmiocie, połączyła się przez przejęcie ze swoją spółką – matką.
Spółka szwedzka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem czy:
- w związku ze wskazanym połączeniem przez przejęcie,
- nie nastąpiło przerwanie biegu 2-letniego okresu posiadania udziałów w spółce wypłacającej dywidendę, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy o CIT,
- wymaganego dla zwolnienia dywidendy z opodatkowania podatkiem dochodowym pobieranym u źródła.
W ocenie spółki szwedzkiej bieg okresu posiadania udziałów nie uległ przerwaniu, ze względu na zastosowanie art. 93 ustawy Ordynacja podatkowa, który przewiduje:
- sukcesję wszelkich praw i obowiązków podatkowych z poprzednika prawnego na jego następcę (sukcesora), a zatem również
- kontynuację biegu 2-letniego okresu posiadania udziałów, o którym mowa w art. 22 ust. 4a ustawy o CIT.
Stanowisko organu podatkowego
Ze stanowiskiem spółki nie zgodził się organ podatkowy, stwierdzając, że w związku ze wskazaną restrukturyzacją bieg 2-letniego terminu został przerwany.
Stanowisko sądu
Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała spór przed WSA, a następnie przed NSA. Sąd kasacyjny uznał, że
- 2-letni termin nieprzerwanego posiadania udziałów jest jednym z warunków zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 22 ust. 4 i ust. 4a ustawy o CIT, a
- zwolnienie od podatku jest prawem majątkowym, w które zgodnie z regulacjami ordynacji podatkowej wstępuje następca prawny, a
- z Ordynacji podatkowej wynika, że następca prawny wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach podatkowych, prawa i obowiązki spółek przejmowanych.
Zatem, w sytuacji przejęcia przez spółkę zagraniczną udziałowca polskiej spółki wypłacającej dywidendę, nie nastąpi przerwanie biegu terminu nieprzerwanego posiadania udziałów.
Komentarz TLA
W ocenie TLA, omawiane orzeczenie może mieć znaczenie przede wszystkim w sytuacji, gdy spółka przejmowana korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4b ustawy o CIT.
Zgodnie z tym przepisem:
- spółka uzyskująca przychód z dywidendy może skorzystać ze zwolnienia również w sytuacji, gdy przychód ten uzyskiwany jest przed upływem okresu dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów/akcji w spółce wypłacającej dywidendę (nie mniej niż 10 %),
- w przypadku niedotrzymania warunku posiadania nie mniej niż 10 % udziałów/akcji w spółce wypłacającej dywidendę przez okres dwóch lat, spółka uzyskująca przychód zobowiązana jest do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę.
Zatem, jeżeli spółka otrzymująca dywidendę, skorzystała ze zwolnienia z CIT przed upływem okresu dwóch lat, to wskazana restrukturyzacja pozostanie bez wpływu na bieg okresu posiadania udziałów, w związku z tym spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od dywidendy wraz z odsetkami za zwłokę (o którym mowa w art. 22 ust. 4b ustawy o CIT).