pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Zmiany CIT a zyski niepodzielone

TLA Kancelaria > CIT > Zmiany CIT a zyski niepodzielone

W dniu 14 kwietnia 2014 r. Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt zmian ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT). Planowane zmiany dotyczą m. in. opodatkowania niepodzielonych zysków spółki posiadającej osobowość prawną w momencie jej przekształcenia w spółkę niebędącą osobą prawną.

Zmiana ma zakończyć toczący się spór między Ministrem Finansów a podatnikami, w którym obecnie:

  • Minister Finansów prezentuje stanowisko, iż zyski niepodzielone to wszelkie zyski, które pozostały w spółce, czyli nie zostały przekazane na dywidendę, a zatem także zyski przekazane uchwałą wspólników na kapitały rezerwowe czy zapasowe.
  • Sądy Administracyjne natomiast przyznają rację podatnikom i konsekwentnie prezentują korzystne dla nich stanowisko, zgodnie z którym za zyski niepodzielone należy uważać tylko takie zyski, co do których nie została podjęta uchwała w sprawie ich przeznaczenia.

Planowana zmiana w ustawie o CIT przewiduje, że dochodem z udziału w zyskach osób prawnych w sytuacji przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną będzie:

  • wartość niepodzielonych zysków,
  • wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy.

Zmiana przepisu jest zatem niekorzystna dla podatników i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom organów podatkowych kończąc w przyszłości (jeśli przepisy wejdą w życie) dotychczas prowadzony spór.

Podkreślić trzeba, że planowana zmiana ma istotne znaczenie dla podatników planujących restrukturyzację prowadzonej działalności poprzez zmianę formy jej prowadzenia np. w celu zoptymalizowania obciążeń podatkowych z tytułu podatku dochodowego. Podmioty planujące przeprowadzenie restrukturyzacji muszą się śpieszyć, aby zdążyć przed wprowadzeniem wyżej opisanych zmian.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

CBAM – obowiązki raportowe importerów od 1 października 2023 r.
21 września 2023
Sprzedaż uprawnień do emisji gazów cieplarnianych a zwolnienie strefowe 
19 września 2023
Nieruchomości komercyjne
Użytkowniku wieczysty – złóż wniosek, by uzyskać własność nieruchomości
13 września 2023

Archiwa