pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Bezpieczny kurs na KSeF – co dalej z KSeF?

TLA Kancelaria > KSeF > Bezpieczny kurs na KSeF – co dalej z KSeF?

19 stycznia 2024 r. na briefingu prasowym Minister Finansów ogłosił, że obowiązkowy KSeF nie wejdzie w życie w 2024 r. 

Obecnie ogłoszone zostało zamówienie publiczne na audyt biznesowo-technologiczny KSeF obejmujący: 

  • audyt dokumentacji projektowej; 
  • audyt jakości kodu źródłowego i wydajności rozwiązania. 

Dopiero po wynikach audytu zostanie określony termin obowiązkowego wdrożenia KSeF

MF podkreślało, że KSeF zostanie wprowadzony. Decyzję o odroczeniu tłumaczono m.in., tym, że wprowadzenie KSeF nie może powodować zaburzenia obrotu gospodarczego. 

Czego będą dotyczyć zmiany? 

Odniesiono się przede wszystkim do przepustowości i zagadnień technicznych, więc wydawałoby się, że są to kwestie leżące raczej po stronie Ministerstwa Finansów i aplikacji. 

Niemniej jednak podatnicy sugerują, że również niektóre kwestie prawne wymagają doprecyzowania (np. wystawianie faktur przez stałe miejsce prowadzenia działalności). 

Wobec tego nie można wykluczyć, że zmiany techniczne pociągną za sobą również zmiany merytoryczne, jak również – to, czego większość może obawiać się najbardziej – teoretycznie może dojść do zmiany schemy. 

Od strony formalnej z obecnie z uchwalonych przepisów wynika, że KSeF ma wejść w życie 1 lipca 2024 r. Komunikat MF będzie wymagał stosownych zmian legislacyjnych i nie możemy wykluczyć, że zmiany te nie będą dotyczyć tylko daty, ale także kwestii merytorycznych (np. publikacji schemy w ustawie). 

Jak teraz przygotowywać się do KSeF? 

Oczywiście można przystąpić do KSeF na zasadzie dobrowolności. Digitalizacja w podatkach jest faktem – planowane jest wprowadzenie kolejnych JPK, czy też elektronicznych faktur na poziomie UE. 

 Dalsze prowadzenie projektów w zakresie KSeF zapewne zależeć będzie m.in. od: 

  • rozmiaru przedsiębiorstwa, 
  • ilości włożonego już nakładu w dotychczasowe prace (poziom ich zaawansowania), 
  • otoczenia rynkowego (kontrahenci mogą oczekiwać działa w KSeF lub wstrzymywać się z funkcjonowaniem w dobrowolnym KSeF). 

Dopóki nie mamy daty wejścia w życie, trudno zdecydować co należy zrobić. Pomimo wielu głosów, że wstrzymanie KSeF, w szczególności w obliczu potencjalnych błędów, jest właściwe, czujemy niedosyt informacji.

Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024

Archiwa