26 kwietnia 2024 r. na briefingu prasowym, a następnie w podsumowaniu audytu na stronie MF, wskazano nowe daty obowiązywania obligatoryjnego KSeF:
- 1 lutego 2026 r. – dla podmiotów, których wartość sprzedaży przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł,
- 1 kwietnia 2026 r. – dla pozostałych przedsiębiorców.
Wyniki przeprowadzonego audytu wskazały na liczne błędy w zakresie architektury IT, co wpływało na wydajność, awaryjność i bezpieczeństwo.
MF na pytanie, co z podmiotami, które wdrożyły już rozwiązania IT, wskazało, że będą dążenia, aby zmiany jak najmniej dotknęły przedsiębiorców. Niemniej jednak już nie było zapewnień, że schema nie ulegnie zmianie.
Przygotowano projekt ustawy (który trafił już do Sejmu) odnoszący się m.in. do daty wejścia w życie, ale odnosi się on jedynie do daty 1 lutego 2026 r. Podobnie w uzasadnieniu, wskazuje się, że: Wskazaną w oparciu o przeprowadzony audyt systemu nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.
Wskazać należy, że już pojawiają się doniesienia, chociażby o głosie przedstawionym przez Rzecznika MŚP, że dla małych i średnich przedsiębiorstw termin 1 kwietnia nie jest dobry, ze względu na kumulację sprawozdań i zeznań.
Pozostałe kwestie związane z KSeF, które podlegały dotychczasowym konsultacjom, będą przedmiotem odrębnego procedowania, więc być może data późniejszego wejścia w życie dla części podmiotów będzie ujęta w innych regulacjach.
Mają być również kontynuowane konsultacje z biznesem – również w kwestiach technicznych.
Co z podatnikami gotowymi do wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dalszym ciągu istnieje opcja dobrowolnego korzystania z systemu, wobec tego niewykluczone, że część podmiotów zacznie z KSeF korzystać.
Czy warto w dalszym ciągu pracować nad wdrożeniem do KSeF? KSeF raczej nie unikniemy, wydłużenie wejścia w życie może pozwolić na spokojniejsze przygotowanie się dla podmiotów, które jeszcze prac nie zaczęły, na pewno należy trzymać rękę na pulsie i mimo wszystko nie odkładać wdrożenia na ostatnią chwilę.
Należy mieć również na uwadze planowany europejski system e-fakturowania (VIDA, czyli VAT In the Digital Age), przy czym ten ma nastąpić najwcześniej od 2028 r. Istnieje jednak możliwość, że nowe rozwiązania w zakresie KSeF, będą również odnosiły się do e-fakturowania na poziomie UE.