pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Bezpieczny kurs na KSeF – wystawianie faktur korygujących

TLA Kancelaria > KSeF > Bezpieczny kurs na KSeF – wystawianie faktur korygujących

Od 1 września 2023 r. doprecyzowano przepisy dotyczące zakresu danych, jakie powinna zawierać faktura korygująca, tj.  powinna zawierać m.in.: 

  • numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur fakturę, której dotyczy faktura korygująca, z wyjątkiem faktur korygujących wystawianych do faktur, dla których nie został nadany numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur. 

Zatem już obecnie można w KSeF wystawiać korekty do faktur, które nie były wystawione w KSeF, natomiast po 1 lipca 2024 r. obowiązek wystawiania w KSeF będzie dotyczyć: 

  • faktur korygujących do faktur wystawionych w KSeF – w takim przypadku korekta musi zawierać numer KSeF faktury korygowanej oraz 
  • faktur korygujących do faktur wystawionych poza KSef (przed obowiązkowym korzystaniem z KSeF) – w tym przypadku faktura korygowana nie ma numeru KSeF, wobec tego taki numer nie będzie wymagany. 

Informacja ta jest istotna już teraz, aby dostosować swoje systemy do odpowiedniego archiwizowania numerów KSeF. 

Dodatkowo wspomnieć należy, że przepisy wprowadzające obowiązkowy KSeF uchylą przepis pozwalający na wystawianie not korygujących – tym samym wszelkie błędy będą musiały być korygowane jedynie za pośrednictwem faktury korygującej. Wobec tego na większość podatników może czekać wzrost ilości faktur korygujących, w szczególności w początkowym okresie funkcjonowania KSeF.

Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm 
28 maja 2024
Akcyza – panele fotowoltaiczne a obowiązki w podatku akcyzowym 
22 maja 2024
Zbliża się termin wdrożenia nowych obowiązków BHP 
16 maja 2024

Archiwa