pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Budynek czy budowla – szansa na zakończenie sporu w podatku od nieruchomości?

TLA Kancelaria > Nieruchomości > Budynek czy budowla – szansa na zakończenie sporu w podatku od nieruchomości?

Rozszerzony skład NSA rozstrzygnie uchwałą, czy obiekt budowlany, będący budowlą, może być dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości uznany za budynek. 

 

 

Budynek czy budowla?


Może się wydawać, że określenie, czy obiekt budowlany jest budynkiem, nie budzi większych wątpliwości – jest budynkiem, jeżeli ma fundamenty, ściany i dach oraz jest trwale związany z gruntem. W rzeczywistości podatkowej jednak kwestia ta nie wygląda tak prosto, a wydawane dotychczas w sprawach podatku od nieruchomości orzeczenia przypominały popularną zabawę w przeciąganie liny:  

  • Z jednej strony organy podatkowe i większość sądów administracyjnych uznawały, że nawet jeżeli jakiś obiekt budowlany spełnia definicję budynku z ustawy prawo budowlane, to fakt, że jest on wskazany w przepisach tej samej ustawy jako budowla, będzie decydował o opodatkowaniu go jako budowli. Klasyfikacja jako budowli jest najczęściej znacznie mniej korzystna dla podatnika, bo pociąga za sobą opodatkowanie stawką 2% od wartości obiektu. Przykładem takich spornych obiektów są silosy, kontenery telekomunikacyjne, stacje transformatorowe.  
  • Z drugiej strony linę ciągnął Naczelny Sąd Administracyjny[1]. W wydanym niedawno wyroku w sprawie opodatkowania silosów jako budynków (nasz wpis o wyroku tutaj[2]) uznał, podążając za wykładnią Trybunału Konstytucyjnego[3], że w pierwszej kolejności powinno się badać definicję budynku. Jej spełnienie natomiast wyklucza możliwość potraktowania obiektu jako budowli.  

  

Podatnicy kibicowali tej drugiej drużynie, i choć była nadzieja, że pojawi się więcej orzeczeń popierających obóz TK, to w kolejnym wyroku NSA znów pociągnął linę w drugą stronę, wracając do poprzedniej argumentacji. Zdaniem NSA, co nie ma poparcia w przepisach, obiekt ze względu na swoje funkcje mógł zostać przekwalifikowany z budynku na budowlę.  

  

NSA zdecyduje uchwałą


Takie zmiany kwalifikacji obiektów budowlanych przyprawiały zarówno podatników jak i sądy o zawrót głowy. Słusznie więc, żeby zakończyć schizofreniczną tendencję NSA, 3 lipca sąd ten przedstawił rozszerzonemu składowi 7 sędziów do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości: Czy obiekt budowlany, będący budowlą, może być dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości uznany za budynek?  

Choć sformułowanie tego pytania sugeruje podejście dające pierwszeństwo kwalifikacji budowli, miejmy nadzieję, że rozszerzony skład wyda uchwałę wyznaczającą jasne kryteria, zgodnie z którymi można będzie dokonywać kwalifikacji podatkowej obiektów budowlanych do kategorii budynków lub budowli. W przepisach podatkowych potrzebujemy bowiem pewności, a zabawę w przeciąganie liny i wywołane tym „sportowe” emocje pozostawmy na inne okazje. 

 

[1] Wyrok NSA z 16 marca 2021 r., III FSK 3294/21. 

[2] „Silos może być budynkiem – przełom w podatku od nieruchomości?”.  

[3] Wyrok TK z z 13 grudnia 2017 r., SK 48/15. 

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

„Benchmark forum – cz. 14” – jak liczyć ważność analiz porównawczych?
18 kwietnia 2024
Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024

Archiwa