pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Cash pool a niedostateczna kapitalizacja

TLA Kancelaria > CIT > Cash pool a niedostateczna kapitalizacja

Kwestia nieograniczonego zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odsetek płaconych w ramach uczestnictwa w systemie cash poolingu była już opisywana w marcu tego roku (link poniżej). Stanowisko Ministra Finansów jest nadal konsekwentne:

  • cash poling jest umową pożyczki w rozumieniu art. 16 ust. 7b PDOPrU, w związku z czym
  • odnoszą się do niego przepisy o niedostatecznej kapitalizacji.

Do powyższego negatywnego dla podatników stanowiska przychylił się 30 września Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach o sygn. akt II FSK 2033/14 i II FSK 3137/14 stwierdzając, że:

  • restrykcyjne przepisy o niedostatecznej kapitalizacji w założeniu dotyczyć miały każdej umowy, gdzie występują rozliczenia pomiędzy powiązanymi ze sobą dającym i biorącym pieniądze, a ponadto
  • wszystkie warunki uznania cash poolingu za pożyczkę są spełnione – co wynika z umów, które wiążą podmioty korzystające z takiej usługi.

Wydane przez Naczelny Sąd Administracyjny wyroki mogą zapowiadać szereg niekorzystnych orzeczeń uchylających rozstrzygnięcia Wojewódzkich Sądów Administracyjnych przychylnych podatnikom. Wojewódzkie Sądy Administracyjne w kilkudziesięciu podobnych sprawach przeważającej większości opowiedziały się, bowiem przeciwnie niż Minister Finansów.

Dopiero jednak wydanie uzasadnień pisemnych powyższych wyroków NSA, umożliwi stwierdzenie, czy do czynienia mamy z odwróceniem linii orzeczniczej, czy rozstrzygnięcie NSA uwarunkowane jest specyfiką analizowanych przypadków.

http://rzecznikpodatkowy.pl/mf-odsetki-od-cash-poolingu-tylko-czesciowo-w-kup/

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024

Archiwa