Kwestia nieograniczonego zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odsetek płaconych w ramach uczestnictwa w systemie cash poolingu była już opisywana w marcu tego roku (link poniżej). Stanowisko Ministra Finansów jest nadal konsekwentne:
- cash poling jest umową pożyczki w rozumieniu art. 16 ust. 7b PDOPrU, w związku z czym
- odnoszą się do niego przepisy o niedostatecznej kapitalizacji.
Do powyższego negatywnego dla podatników stanowiska przychylił się 30 września Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach o sygn. akt II FSK 2033/14 i II FSK 3137/14 stwierdzając, że:
- restrykcyjne przepisy o niedostatecznej kapitalizacji w założeniu dotyczyć miały każdej umowy, gdzie występują rozliczenia pomiędzy powiązanymi ze sobą dającym i biorącym pieniądze, a ponadto
- wszystkie warunki uznania cash poolingu za pożyczkę są spełnione – co wynika z umów, które wiążą podmioty korzystające z takiej usługi.
Wydane przez Naczelny Sąd Administracyjny wyroki mogą zapowiadać szereg niekorzystnych orzeczeń uchylających rozstrzygnięcia Wojewódzkich Sądów Administracyjnych przychylnych podatnikom. Wojewódzkie Sądy Administracyjne w kilkudziesięciu podobnych sprawach przeważającej większości opowiedziały się, bowiem przeciwnie niż Minister Finansów.
Dopiero jednak wydanie uzasadnień pisemnych powyższych wyroków NSA, umożliwi stwierdzenie, czy do czynienia mamy z odwróceniem linii orzeczniczej, czy rozstrzygnięcie NSA uwarunkowane jest specyfiką analizowanych przypadków.
http://rzecznikpodatkowy.pl/mf-odsetki-od-cash-poolingu-tylko-czesciowo-w-kup/