pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Czy infrastruktura „okołoprodukcyjna” jest kosztem kwalifikowanym w PSI? 

TLA Kancelaria > PSI > Czy infrastruktura „okołoprodukcyjna” jest kosztem kwalifikowanym w PSI? 

Ponad rok temu zwracaliśmy uwagę, że wydatki na infrastrukturę „okołoprodukcyjną” (np. socjalną) w przypadku realizacji nowej inwestycji (brownfield) polegającej na: 

  • zwiększeniu zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu, 
  • dywersyfikacji produkcji zakładu 

mogą nie być uznane za koszty kwalifikowane nowej inwestycji w PSI

O ile w przypadku „rozbudowy” zakładu jesteśmy jeszcze w stanie zrozumieć wąską perspektywę organów i niektórych sądów (co nie znaczy, że się z nią zgadzamy), że: 

  • jeżeli inwestycja polega na „zwiększeniu zdolności produkcyjnych” lub „dywersyfikacji produkcji”, to 
  • wyłącznie wydatki na infrastrukturę przyczyniającą się bezpośrednio do „zwiększenia zdolności produkcyjnych” lub „dywersyfikacji produkcji” są wydatkami kwalifikowanymi, a 
  • cała infrastruktura „okołoprodukcyjna” jest poza zakresem nowej inwestycji „zwiększającej zdolności produkcyjne” lub „dywersyfikującej produkcję” 

o tyle zupełnie nie jesteśmy w stanie zrozumieć stosowania powyższego podejścia także do nowej inwestycji polegającej na założeniu nowego zakładu

Niestety w interpretacji indywidualnej z 1 czerwca 2022 r. o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.127.2022.1.BM właśnie takie podejście się pojawiło. 

Uwaga! Według DKIS, jeżeli przedsiębiorca buduje zupełnie nowy zakład (realizuje inwestycję greenfield) wydatki m.in. na: 

  • część socjalną (toalety, szatnie, kantynę), 
  • część administracyjną (biura), 
  • magazyny i place, 

nie stanowią kosztów kwalifikowanych w PSI. 

Wygląda więc na to, że dla DKIS idealna nowa inwestycja w PSI to obsługiwana w 100% przez roboty montownia zarządzana z shared services centers grupy realizująca dostawy just in time. 

Radca prawny, absolwent Prawa i Ekonomii – jednak najbardziej ceni wiedzę i doświadczenie zdobyte w praktyce. Interdyscyplinarne przygotowanie zawodowe umożliwia mu kompleksową realizację projektów związanych z szeroko pojętymi przekształceniami i zmianami organizacyjnymi polegającymi na tworzeniu nowych struktur prawnych. E-mail: maciej.kubica@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm 
28 maja 2024
Akcyza – panele fotowoltaiczne a obowiązki w podatku akcyzowym 
22 maja 2024
Zbliża się termin wdrożenia nowych obowiązków BHP 
16 maja 2024

Archiwa