pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Czynny żal przy każdej korekcie ewidencji JPK_V7?

TLA Kancelaria > VAT > Czynny żal przy każdej korekcie ewidencji JPK_V7?

Nowy plik JPK_V7 składa się z dwóch części: deklaracyjnej oraz ewidencyjnej, a termin na jego złożenie upływa już 25 listopada.  

 

Zgodnie z art. 53 § 21 pkt 3 Kodeksu karnego skarbowego – część ewidencyjną uznaje się za księgę. Z kolei nowy przepis – art. 61a KKS odnosi się do:  

  • nieprzesłania 
  • nieterminowego przesłania 
  • wadliwego lub nierzetelnego przesłania  

księgi, (którą należy też rozumieć właśnie jako część ewidencyjną JPK_V7). Za:  

  • nieprzesłanie czy przesłanie nierzetelnej księgi sankcją jest grzywna do 240 stawek dziennych (maksymalna grzywna w 2020 roku wyniesie 8.320.320 zł), 
  • przesłanie księgi po terminie lub wadliwej podlega się karze grzywny za wykroczenie skarbowe. (maksymalna stawka w 2020 roku wynosi 52.000 zł). 

 

W związku z tym, w przypadku składania korekty JPK_V7: 

  • tylko części ewidencyjnej, lub 
  • części deklaracyjnej oraz ewidencyjnej 

– należy złożyć czynny żal, aby uniknąć sankcji z art. 61a KKS. Taki tok rozumowania został potwierdzony przez MF. 

 

W przypadku składania korekty całego pliku JPK_V7podatnik będzie zobowiązany do złożenia czynnego żalu za korektę części ewidencyjnej (księgi). Samo złożenie korekty JPK_V7 nie wystarczy, bo zgodnie z art. 16a KKS: 

  • złożenie korekty deklaracji (części deklaracyjnej) wraz z uiszczeniem należności publicznoprawnej jest wystarczające w celu uniknięcia kary, ale  
  • dotyczy wyłącznie czynów polegających na uszczupleniu należności publicznoprawnych objętych deklaracjami podatkowymi.  

 

Większość podatników i doradców czeka na jak najszybszą zmianę przepisów, gdyż te aktualne nakładają kolejne (manualne i pisemne) obowiązki na przedsiębiorców w zakresie procesów, które miały przecież automatyzować i digitalizować rozliczenia.  

Absolwentka administracji oraz ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim. Z Kancelarią TLA współpracuje od 2018 roku, początkowo odbywając praktykę, aktualnie jako konsultant podatkowy. Aktywnie dzieli się zdobytą wiedzą publikując wypowiedzi i komentarze w artykułach na łamach Prawo.pl, a artykuł, na temat transakcji łańcuchowych, którego jest współautorką pojawił się również w Rzeczpospolitej. E-mail: wiktoria.szpineta@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Planowane zmiany w VAT od 1 stycznia 2025 r. 
4 grudnia 2024
Kolejna interpretacja ogólna Ministra Finansów w sprawie WHT
2 grudnia 2024
JPK_CIT – podsumowanie  
28 listopada 2024

Archiwa