Dofinansowanie z FGŚP jednak przychodem pracodawcy?
Wydana 30 grudnia 2020 r. przez Dyrektora KIS indywidualna interpretacja może zepsuć początek 2021 r. wielu podatnikom, którzy bazowali na „wyjaśnieniach” opublikowanych na stronie https://www. podatki .gov.pl/.
Zgodnie z prezentowaną w wyjaśnieniach koncepcją (potwierdzaną do tej pory w interpretacjach), na której bazowali beneficjenci wsparcia z art. 15g ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa COVID):
- w przypadku, kiedy wynagrodzenie pracowników oraz należne od nich składki na ubezpieczenia społeczne w części w jakiej zostały dofinansowane nie zostały zaliczone do kosztów podatkowych,
- dofinansowanie tych kosztów nie stanowi też przychodu podatkowego (art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT.
W związku z powyższym beneficjenci wsparcia, aby dofinansowanie nie stanowiło przychodu decydowali się na nietraktowanie wydatków sfinansowanych z wsparcia z art.15g specustawy COVID jako kosztów uzyskania przychodu. Rozliczenie było więc podatkowo neutralne i korzystne w szczególności dla podmiotów działających w SSE (PSI), bowiem nie rozpoznawały one przychodu pozastrefowego.
Prawidłowość takiego postępowania do 30 grudnia 2020 r. potwierdzana była w wydawanych interpretacjach indywidualnych. Niestety pod koniec roku pojawiło się odmienne stanowisko zaprezentowane w interpretacji indywidualnej o sygn. 0111-KDIB1-3.4010.503.2020.1.MBD zgodnie z którą:
- w przypadku, kiedy wynagrodzenie pracowników oraz należne od nich składki na ubezpieczenia społeczne w części w jakiej zostały dofinansowane, nie zostały zaliczone do kosztów podatkowych, dofinansowanie tych kosztów nie stanowi też przychodu podatkowego (art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT). Możliwość ta dotyczy tylko takich wydatków, które nie są kosztami obiektywnie (np. niezapłaconych wynagrodzeń czy składek – art. 16 ust.1 pkt 57 i 57a ustawy o CIT) nie zaś tych, które nie zostały przez podatnika zarachowane jako koszty,
- wsparcie finansowego z uwagi na COVID-19 w postaci dopłat do pensji pracowniczych oraz składek ZUS ze środków FGŚP nie jest neutralne podatkowo. Środki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych otrzymane w ramach przepisu art. 15g ustawy o COVID na wynagrodzenia pracowników należy zakwalifikować jako przychód w oparciu o przepis art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT.
Zgodnie z najnowszym stanowiskiem podatnik nie może dowolnie ustalić, że część wydatków na wynagrodzenia pracowników nie jest kosztem.
Problem mogą mieć podatnicy działający w SSE (lub PSI), którzy nie zadbali o uzyskanie interpretacji w swojej indywidualnej sprawie, a zaufali niewiążącym „wyjaśnieniom”, których obecnie nie sposób odszukać na stronie https://www. podatki .gov.pl/. Wygląda bowiem na to, że stanowisko organów diametralnie się zmieniło, a ten kto nie uzyskał prawnej ochrony i zaufał MF „na słowo” może ponosi tego negatywne konsekwencje (konieczność rozpoznania przychodu pozastrefowego).