pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Zmiany w fakturowaniu zaliczek od 1 września 2023 r.

TLA Kancelaria > VAT > Zmiany w fakturowaniu zaliczek od 1 września 2023 r.

1 września 2023 r. dodano do ustawy o VAT przepisy, zgodnie z którymi: 

  • Podatnik nie jest obowiązany do wystawienia faktury [zaliczkowej], jeżeli całość lub część zapłaty, o której mowa w tym przepisie, otrzymał w tym samym miesiącu, w którym dokonał czynności, na poczet których otrzymał całość lub część tej zapłaty.
  • Powyższego przepisu nie stosuje się w przypadkach, dla których terminy wystawienia faktury określone są w art. 106i ust. 3-8, czyli przy szczególnych terminach wystawienia faktury (przykładowo w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych).  

Wobec tego w sytuacji, gdy podatnik otrzyma zaliczkę w tym samym miesiącu, w którym nastąpi wykonanie usługi/dostawa towarów – wówczas może wystawić od razu fakturę końcową (rozliczeniową).  

W przypadku, gdy podatnik nie wystawi faktury zaliczkowej (ze względu na dokonanie transakcji w tym samym okresie rozliczeniowym co otrzymanie zaliczki), na fakturze końcowej zobowiązany będzie do podania: 

  • daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów, lub wykonania usługi, 
  • daty otrzymania zapłaty (całości lub części zapłaty), jeżeli taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury

Przykładowo: 

  • jeśli podatnik otrzymał zaliczkę w sierpniu, a dostawa została dokonana we wrześniu – wystawia fakturę zaliczkową; 
  • jeśli podatnik otrzymał zaliczkę we wrześniu, a dostawa została dokonana we wrześniu – wystawia fakturę rozliczeniową (zawierającą datę dostawy towarów lub wykonania usługi oraz datę otrzymania zapłaty).

Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024

Archiwa