pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Jak ustalić wysokość w świetle – kolejne wątpliwości w podatku od nieruchomości

TLA Kancelaria > Nieruchomości > Jak ustalić wysokość w świetle – kolejne wątpliwości w podatku od nieruchomości
Jak ustalić wysokość w świetle – kolejne wątpliwości w podatku od nieruchomości

Pozytywny wyrok NSA sygn. III FSK 590/21 w sprawie podatku od nieruchomości – może być okazją do ponownej oceny podstawy opodatkowania i uzyskania zwrotu nadpłaty.  

Wyrok NSA  

Sprawa dotyczyła wniosku o nadpłatę podatku – po dokonaniu pomiarów architektonicznych okazało się, że deklarowana w poprzednich latach powierzchnia użytkowa jest za duża. 

Zdaniem spółki wysokość w świetle powinna zostać liczona od podłogi do belek podstropowych, które znajdowały się poniżej 2,20 m, w wyniku czego powierzchnia pomieszczenia powinna zostać zaliczona do powierzchni użytkowej w 50%. 

Organy I i II instancji, jak również WSA w Białymstoku, nie zgodziły się ze spółką. Sąd pierwszej instancji był zdania, że powierzchnia użytkowa powinna być sumą wszystkich części kondygnacji, czyli od podłogi do belek podstropowych i od belek do najwyższego punktu w pomieszczeniu.  

NSA nie zgodził się z taką wykładnią i przyznał rację spółce. Jego zdaniem wysokość w świetle powinna być liczona od podłogi do najniższego trwałego elementu stropu – w tym przypadku do belek podstropowych 

  • Przy określeniu wysokości kondygnacji w świetle należy zatem uwzględnić odległość mierzoną od podłoża do najniższego trwałego elementu konstrukcyjnego stropu. 

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego podejście WSA było niewłaściwe, ponieważ obliczanie osobno każdej z części kondygnacji prowadzi do ustalania wysokości w świetle od podłogi do najwyższego punktu pomieszczenia. 

Spojrzeć wstecz… 

Na przykładzie opisywanego orzeczenia dobrze widać, że czasem warto „odkurzyć” podatek od nieruchomości i dokonać ponownych pomiarów w celu ustalenia podstawy opodatkowania. Być może okaże się, że są argumenty ku temu, aby odzyskać nadpłacony podatek. 

Absolwent studiów I stopnia na Uniwersytecie Wrocławskim, kierunek – administracja. Aktualnie kontynuuje naukę na II stopniu tego samego kierunku, specjalizacja – doradztwo podatkowe. Podczas studiów magisterskich dwukrotnie nagradzany Stypendium Rektora za wyniki w nauce. Aktywnie uczestniczy w kole naukowym prawa i polityki Europy Środkowo-Wschodniej. Ukończył studia podyplomowe na kierunku prawo gospodarcze i handlowe. Obecnie stara się poszerzać swoją wiedzę, pomagając w projektach dot. podatku dochodowego od osób prawnych, podatku VAT oraz podatku od nieruchomości.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Podatek minimalny – jak liczyć? 
13 marca 2024
Zbliża się termin złożenia powiadomienia CBC-P 
7 marca 2024
Ulga B+R – usprawiedliwiona nieobecność a koszty kwalifikowane 
5 marca 2024

Archiwa

pl_PL