pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Kasy fiskalne – duże zmiany od 1 stycznia 2018?

TLA Kancelaria > VAT > Kasy fiskalne – duże zmiany od 1 stycznia 2018?

Ministerstwo Rozwoju w dniu 17 sierpnia 2016 r. przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Celem nowego rozporządzenia jest dostosowanie regulacji prawnych do możliwości stosowania dokumentów fiskalnych i niefiskalnych w formie:

  • papierowej i
  • elektronicznej.

Jednocześnie rozporządzenie znosi możliwość archiwizacji paragonów w postaci papierowej – przechowywanie ma nastąpić w pamięci chronionej i pamięci fiskalnej.

Rozporządzenie przewiduje konieczność przekazywania przez kasy rejestrujące stosownych informacji – do właściwego systemu (repozytorium) prowadzonego przez ministerstwo finansów – niezbędnych m.in. do realizowania zadań kontroli skarbowej.

Sposób zapisu dokumentów fiskalnych i niefiskalnych ma być powiązany ze strukturami logicznymi określonymi w art. 193 Ordynacji podatkowej, czyli JPK.

Powyższe działania mają na celu zwiększenie ewidencjonowania wpływów z podatku VAT za pomocą kas fiskalnych, a tym samym ograniczenie szarej strefy.

Znaczna część przedsiębiorców będzie więc zobowiązana do wymiany kas rejestrujących, aby dostosować urządzenia do nowych wymogów.

Planowane wejście w życie rozporządzenia to 1 stycznia 2018 r., obecnie projekt jest na etapie konsultacji publicznych.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm 
28 maja 2024
Akcyza – panele fotowoltaiczne a obowiązki w podatku akcyzowym 
22 maja 2024
Zbliża się termin wdrożenia nowych obowiązków BHP 
16 maja 2024

Archiwa