Spółka zamierzała zawrzeć z kontrahentem umowę o współpracę/umowę ramową (dalej: Umowa), która określałyby ogólne warunki współpracy (wysokość premii od zakupów, zasady i wysokość kredytu kupieckiego, zasady ekspozycji produktów, raportowanie stanów magazynowych, okres obowiązywania, klauzulę poufności).
W momencie podpisywania Umowy nie jest znana kategoria zamówień, jak i ich sumaryczna wartość, jednak:
- na podstawie dokonywanych zamówień Spółka planuje otrzymywać faktury gotówkowe dokumentujące transakcje sprzedaży produktów w wysokości nieprzekraczającej 15 000 PLN,
- wartość otrzymywanych faktur w okresie obowiązywania umowy z pewnością przekroczy 15 000 PLN.
Spółka uważała, że zapłata w formie gotówkowej faktur VAT o wartości nieprzekraczającej 15 000 PLN wystawionych przez kontrahenta w oparciu o Umowę, stanowi koszt uzyskania przychodu, bowiem przez pojęcie „transakcji” (art. 15d ustawy o CIT):
- nie należy rozumieć umowy ramowej, ale
- sprzedaż dokumentowaną poszczególnymi fakturami VAT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 16 marca 2017 r. o sygn. 1462-IPPB6.4510.6.2017.1.AM uznał stanowisko Spółki za prawidłowe wskazując, że Umowa:
- określa cele gospodarcze podmiotów chcących nawiązać stosunek gospodarczy, który ma być realizowany za pomocą wielu umów,
- nie kreuje zobowiązania do spełnienia świadczenia o określonej wartości, więc
- przez jednorazową wartość transakcji należy rozumieć wartość poszczególnych zamówień, nie zaś sumę sprzedaży dokonanej w oparciu o Umowę.
Stosowana obecnie przez organy wykładnia przepisów sankcjonujących gotówkowe rozliczenia pomiędzy przedsiębiorcami, dokonywana jest zgodnie z zamierzeniem ustawodawcy, który:
- wprowadził ją, aby walczyć z nadużyciami, a
- nie komplikować rozliczenia uczciwym przedsiębiorcom (np. korzystnie dla podatników zostały rozstrzygnięte wątpliwości dotyczące regulowania zobowiązań poprzez kompensatę https://rzecznikpodatkowy.pl/limit-platnosci-gotowka-kompensata-w-kup/).