pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Limit płatności gotówką – umowa ramowa

TLA Kancelaria > CIT > Limit płatności gotówką – umowa ramowa

Spółka zamierzała zawrzeć z kontrahentem umowę o współpracę/umowę ramową (dalej: Umowa), która określałyby ogólne warunki współpracy (wysokość premii od zakupów, zasady i wysokość kredytu kupieckiego, zasady ekspozycji produktów, raportowanie stanów magazynowych, okres obowiązywania, klauzulę poufności).

 

W momencie podpisywania Umowy nie jest znana kategoria zamówień, jak i ich sumaryczna wartość, jednak:

  • na podstawie dokonywanych zamówień Spółka planuje otrzymywać faktury gotówkowe dokumentujące transakcje sprzedaży produktów w wysokości nieprzekraczającej 15 000 PLN,
  • wartość otrzymywanych faktur w okresie obowiązywania umowy z pewnością przekroczy 15 000 PLN.

 

Spółka uważała, że zapłata w formie gotówkowej faktur VAT o wartości nieprzekraczającej 15 000 PLN wystawionych przez kontrahenta w oparciu o Umowę, stanowi koszt uzyskania przychodu, bowiem przez pojęcie „transakcji” (art. 15d ustawy o CIT):

  • nie należy rozumieć umowy ramowej, ale
  • sprzedaż dokumentowaną poszczególnymi fakturami VAT.

 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 16 marca 2017 r. o sygn. 1462-IPPB6.4510.6.2017.1.AM uznał stanowisko Spółki za prawidłowe wskazując, że Umowa:

  • określa cele gospodarcze podmiotów chcących nawiązać stosunek gospodarczy, który ma być realizowany za pomocą wielu umów,
  • nie kreuje zobowiązania do spełnienia świadczenia o określonej wartości, więc
  • przez jednorazową wartość transakcji należy rozumieć wartość poszczególnych zamówień, nie zaś sumę sprzedaży dokonanej w oparciu o Umowę.

 

Stosowana obecnie przez organy wykładnia przepisów sankcjonujących gotówkowe rozliczenia pomiędzy przedsiębiorcami, dokonywana jest zgodnie z zamierzeniem ustawodawcy, który:

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

WSA – amortyzacja lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności dalej możliwa 
17 lipca 2024
Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024

Archiwa