NSA w wyroku z dnia 24 czerwca 2015 r., sygn. II FSK 1440/13 negatywnie odniósł się do możliwości skorzystania z odliczenia wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowych technologii.
Spółka chciała dokonać odliczenia do wysokości 50% z tytułu wydatków na nabycie nowej technologii, które zostały:
- w całości zapłacone (również w formie potrącenia/kompensaty),
- w roku poprzedzającym rok wprowadzenia wartości niematerialnych i prawnych do ewidencji podatnika.
Spółka swoją argumentację oparła na przepisie art. 18b ust. 5 ustawy o CIT, zgodnie z którym jeśli podatnik dokonał przedpłat (zadatków) na poczet wydatków na nabycie nowej technologii w roku poprzedzającym rok, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, uznaje się je za poniesione w roku jej wprowadzenia do tej ewidencji.
Zdaniem NSA (a wcześniej także Ministra Finansów oraz WSA) istotą art. 18b ust. 5 ustawy o CIT jest:
- odwołanie się tylko i wyłącznie do przedpłaty/zadatku, jako zapłaty tylko części ceny
- tym samym nie można tego przepisu stosować w sytuacji zapłaty całości ceny,
wobec tego poniesione przez Spółkę wydatki nie mogą być uwzględnione do odliczenia.
Wskazać należy również, że sądy administracyjne oraz organy podatkowe (również w omawianej sprawie) kwestionują możliwość uwzględnienia wydatków w odliczeniu, także w sytuacji gdy nastąpiła część zapłaty, z czym ciężko jest się zgodzić.
Mając na względzie powyższe rozstrzygnięcie, aby móc skorzystać z odliczenia należy z ostrożnością podchodzić do precyzowania terminów i rodzaju płatności związanych z zakupem nowych technologii już na etapie kształtowania umowy, w szczególności gdy wiadome jest, że nowa technologia nie będzie od razu wprowadzona do ewidencji podatnika.