pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Nowa matryca stawek VAT – czy nowe zasady przyniosą rewolucyjne zmiany?

TLA Kancelaria > VAT > Nowa matryca stawek VAT – czy nowe zasady przyniosą rewolucyjne zmiany?

Z zapowiedzi Ministra Finansów wynika, że trwają prace nad przygotowaniem nowej matrycy stawek VAT. Jak wskazano w odpowiedzi na interpelację poselską nr 21924:

  • z uwagi na czasowy charakter stosowania do celów podatku VAT Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) zaistniała potrzeba dokonania zmian w przepisach VAT związanych z określeniem sposobu identyfikowania towarów i usług, w szczególności na potrzeby określenia zakresu stawek obniżonych.”,
  • prawdopodobnie planowane jest odejście od PKWiU na rzecz Nomenklatury Scalonej (CN).

Z odpowiedzi wynika również, że:

  • „celem planowanych zmian nie jest ograniczenie liczby towarów objętych obniżoną stawką VAT a maksymalne uproszczenie systemu stawek VAT (zapewnienie prostoty, przejrzystości i przyjazności w stosowaniu), eliminację istniejących niekonsekwencji i nieracjonalności w stawkach VAT (…),
  • tym samym zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach obejmujących towary i usługi objęte stawkami obniżonymi w podatku VAT będzie miało związek z uproszczeniem systemu i przepisów podatkowych (dążenie do tworzenia załączników w taki sposób, ażeby w ramach danej pozycji znajdowała się jak największa grupa towarów albo usług, maksymalnie ograniczając liczbę wyjątków) i ma być zasadniczo neutralne z perspektywy konsumenta.”

Idea, która przyświeca zmianom jest oczywiście słuszna. Przydałoby się wyeliminować absurdy w stawkach VAT w stylu: chipsy ziemniaczane to 8%, ale kukurydziane – 23%. Musztarda – 23%, a sos musztardowy – 8%.

Pomimo, że Ministerstwo Finansów wskazuje, że zmiany mają na celu ułatwienie życia podatnikom, to przejście z PKWiU na rzecz CN będzie zapewne sporą rewolucją:

  • sam proces zaklasyfikowania danego towaru/usługi pod konkretny kod CN może być czasochłonny,
  • można się spodziewać, że po zaklasyfikowaniu danego towaru pod kod CN zmianie ulegnie stawka VAT na niektóre towary/usługi, gdyż np. klasyfikacja CN będzie w danym przypadku mniej szczegółowa niż PKWiU.

Podatnicy mogą już teraz zacząć robić „przymiarki” do przejścia z PKWiU na CN. Jednak – z uwagi na to, że nie został jeszcze opublikowany projekt ustawy zmieniającej – nie jest wiadomo, na jakim stopniu szczegółowości CN zatrzyma się nowa matryca. Konkrety w postaci ustalenia, że np. po przejściu na CN dojdzie do zwiększenia stawki na dane towary/usługi, poznamy dopiero po opublikowaniu projektu. O postępach w pracach legislacyjnych będziemy Państwa na bieżąco informować.

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Rozporządzenie EUDR – czyli nowe obowiązki przedsiębiorców
9 października 2024
Nadchodzące terminy TP i nowy informator TPR
3 października 2024
Stawka VAT przy przekazaniu darowizn w związku z powodzią
1 października 2024

Archiwa