23 stycznia 2019 r. Komisja Europejska opublikowała projekt decyzji wykonawczej Rady, w której upoważnia Polskę do stosowania od 1 marca 2019 r. do 28 lutego 2022 r.:
Wprowadzenia wymogu, by na fakturach wystawianych w odniesieniu do dostaw towarów i świadczonych usług wymienionych w załączniku do niniejszej decyzji między podatnikami umieszczono szczególny wymóg, że jeżeli płatność z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług są dokonywane elektronicznym przelewem bankowym, podatek VAT musi być wpłacony na odrębny i zablokowany rachunek bankowy VAT dostawy/usługodawcy otwarty w Polsce.
Oznacza to możliwość obowiązkowego stosowania machizmu podzielonej płatności dla sprzedaży m.in.:
- sprzętu elektronicznego (takiego jak laptopy, notebooki, tablety, smartfony, konsole do gier),
- odpadów, surowców wtórnych,
- metali szlachetnych, wyrobów ze stali,
- olejów opałowych oraz olejów smarowych,
- usług robót budowlanych,
- części samochodowych.
Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności, tak jak dotychczas, dotyczyć będzie tylko rozliczeń pomiędzy podatnikami i tylko płatności realizowanych przez elektroniczne przelewy bankowe.
Po wydaniu decyzji, Ministerstwo Finansów będzie musiało dostosować obecnie obowiązujące przepisy do planowanej zmiany. Z kolei dla przedsiębiorstw jest to czas na analizę – czy w ich działalności dochodzi do obrotu takimi towarami lub usługami – a jeśli tak, to na jaką skalę. Powyższe rozwiązania wpływają bowiem m.in. na płynność finansową, ale również na sposób dokonywania zapłat (dla zapłaty w trybie split payment niezbędna jest faktura).