pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Obowiązkowy split payment od 1 marca 2019 r.?

TLA Kancelaria > VAT > Obowiązkowy split payment od 1 marca 2019 r.?

23 stycznia 2019 r. Komisja Europejska opublikowała projekt decyzji wykonawczej Rady, w której upoważnia Polskę do stosowania od 1 marca 2019 r. do 28 lutego 2022 r.:

Wprowadzenia wymogu, by na fakturach wystawianych w odniesieniu do dostaw towarów i świadczonych usług wymienionych w załączniku do niniejszej decyzji między podatnikami umieszczono szczególny wymóg, że jeżeli płatność z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług są dokonywane elektronicznym przelewem bankowym, podatek VAT musi być wpłacony na odrębny i zablokowany rachunek bankowy VAT dostawy/usługodawcy otwarty w Polsce.

Oznacza to możliwość obowiązkowego stosowania machizmu podzielonej płatności dla sprzedaży m.in.:

  • sprzętu elektronicznego (takiego jak laptopy, notebooki, tablety, smartfony, konsole do gier),
  • odpadów, surowców wtórnych,
  • metali szlachetnych, wyrobów ze stali,
  • olejów opałowych oraz olejów smarowych,
  • usług robót budowlanych,
  • części samochodowych.

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności, tak jak dotychczas, dotyczyć będzie tylko rozliczeń pomiędzy podatnikami i tylko płatności realizowanych przez elektroniczne przelewy bankowe.

Po wydaniu decyzji, Ministerstwo Finansów będzie musiało dostosować obecnie obowiązujące przepisy do planowanej zmiany. Z kolei dla przedsiębiorstw jest to czas na analizę – czy w ich działalności dochodzi do obrotu takimi towarami lub usługami – a jeśli tak, to na jaką skalę. Powyższe rozwiązania wpływają bowiem m.in. na płynność finansową, ale również na sposób dokonywania zapłat (dla zapłaty w trybie split payment niezbędna jest faktura).

Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

„Benchmark forum – cz. 14” – jak liczyć ważność analiz porównawczych?
18 kwietnia 2024
Wyrok TSUE – uzasadnianie wypowiedzenia umowy na czas określony 
16 kwietnia 2024
Master File już z KKS-em – dlaczego nadal jest bagatelizowany? 
10 kwietnia 2024

Archiwa