pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Ogólne ryzyko kwestionowania umów B2B – cykl Umowy B2B (cz. 1/4)

TLA Kancelaria > Bezpiecznik > Ogólne ryzyko kwestionowania umów B2B – cykl Umowy B2B (cz. 1/4)

Obecnie coraz częściej między firmą a pracownikiem obserwujemy wybór współpracy na zasadach business-to-business (B2B), a co za tym idzie – wzrost liczby osób fizycznych decydujących się na założenie działalności gospodarczej. Popularność modelu współpracy B2B nie dziwi ze względu na to, że taka forma jest bardziej elastyczna, a korzyści płynące z takiego rozwiązania są odczuwalne dla obydwu stron.

W związku z coraz powszechniejszą praktyką zawierania umów w modelu B2B w MF pojawił się pomysł wprowadzenia tzw. testu przedsiębiorcy, który w założeniu miał rygorystycznie analizować stosunki B2B pod kątem ich zawarcia jedynie dla możliwości korzystania z preferencyjnych warunków rozliczeń podatkowych i ZUSowskich. Ostatecznie pomysł ten nie zostanie zrealizowany, co nie oznacza braku weryfikacji najmniejszych podmiotów prowadzących działalność.

Nie ulega wątpliwości, że organy podatkowe / ZUS będą coraz częściej przyglądać się modelowi współpracy B2B, a aktualnie mają ku temu coraz więcej możliwości dzięki takim narzędziom jak JPK czy STIR, które umożliwiają analizę wystawianych faktur czy dokonywanych transakcji przez przedsiębiorców (np. identyfikacja przedsiębiorców wystawiających faktury na rzecz tylko jednego kontrahenta). W rezultacie, jeżeli współpraca B2B zostanie wdrożona w sposób niewłaściwy dla działalności gospodarczej, podczas kontroli poskutkuje to zakwalifikowaniem relacji B2B jako stosunek pracy bądź w szczególnych przypadkach jako kontrakt menedżerski.

Konsekwencje w przypadku niespełnienia warunków świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej są dotkliwe. Należą do nich m.in.:

  • wtórne ustalenie zasad opłacania podatku PIT oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
  • korekta rozliczeń na gruncie VAT, w szczególności ryzyko kwestionowania odliczenia podatku naliczonego,
  • ewentualne ryzyko odpowiedzialności karnoskarbowej,
  • ryzyko kontroli krzyżowej, w wyniku której sprawdzona zostanie dokumentacja obu stron pod kątem prawidłowości i rzetelności danych.

Dlatego tak niezwykle istotne jest prawidłowe konstruowanie umów B2B oraz ich faktyczne wykonywanie w praktyce. Jeżeli zostaną przeanalizowane wszystkie obszary ryzyka w zakresie kwestionowania współpracy B2B możliwe jest stworzenie bezpiecznej konstrukcji modelu współpracy B2B, co potwierdzają przeprowadzone przez TLA projekty.

W kolejnych wpisach z cyklu Umowy B2B przedstawimy z jakich konkretnie przyczyn współpraca B2B może być kwestionowana oraz wskażemy co należy przeanalizować, aby realizować poszczególne stosunki w zgodzie z przepisami.

Powiązane wpisy

2 Responses
  1. […] Zakwestionowanie prawidłowości rozliczeń współpracy z kadrą menedżerską w ramach kontraktu B2B może spowodować m.in. brak możliwości dokonywania rozliczeń PIT według stawki liniowej przez przedsiębiorcę oraz obowiązek odprowadzenia zaliczek i składek ZUS przez firmę jako płatnika. O innych negatywnych konsekwencjach zakwestionowania współpracy B2B pisaliśmy tutaj. […]

Najnowsze wpisy

Przeniesienie linii produkcyjnej a rozliczenie PSI
18 września 2024
Zmiany w zwolnieniach od kas rejestrujących
11 września 2024
Strategia podatkowa – kara za brak realizacji
6 września 2024

Archiwa