pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

PIT w delegacjach – kolejne pozytywne wyroki

TLA Kancelaria > PIT > PIT w delegacjach – kolejne pozytywne wyroki

Informowaliśmy na naszym blogu o przełomowym wyroku NSA dot. PIT w delegacjach – artykuł można przeczytać tutaj.   

W ostatnim czasie pojawiła się seria wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdzająca podejście zaprezentowane w omawianym już przez nas wyroku z dnia 1 sierpnia 2023 r. sygn. II FSK 270/21. Możemy więc powiedzieć, że aktualnie tworzy się nowa, korzystna dla podatników linia orzecznicza, zgodnie z którą świadczenie polegające na zapewnieniu pracownikom zakwaterowania podczas delegacji nie stanowi dla nich przychodu.  

Pozytywne wyroki NSA: II FSK 1332/21, II FSK 609/21, II FSK 434/21.  

NSA każdorazowo powoływał się na przepisy Dyrektywy 96/71/WE, zgodnie z którymi podczas delegacji wydatki na pokrycie kosztów podróży, wyżywienia i zakwaterowania nie stanowią elementu wynagrodzenia, podkreślając jednocześnie, że zapewnienie m.in. zakwaterowania podczas delegowania leży przede wszystkim w interesie pracodawcy, a nie delegowanego pracownika. 

Na ten moment czekamy na pojawienie się uzasadnień pisemnych do ww. wyroków.  

Warto wskazać, że powyższe wyroki uchylały negatywne orzeczenia Wojewódzkich Sądów Administracyjnych.  

Zmiana linii orzeczniczej najwyraźniej następuje też na szczeblu wojewódzkim. W ostatnich dniach pojawił się wyrok Sądu w Gliwicach sygn. I SA/Gl 1052/23, który rozstrzygając sprawę, również powołał się na przepisy dyrektywy 96/71/WE a jego wnioski były zbieżne z wnioskami NSA z sierpnia 2023 r. 

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z możliwości delegowania swoich pracowników, powinni pomyśleć nad zmianą podejścia, jeśli dotychczas naliczali przychód z tytułu zapewnienia zakwaterowania. 

Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Najem w budynku z fotowoltaiką a akcyza 
11 lipca 2024
Elektromobilność – nowe obowiązki dla dużych przedsiębiorców 
9 lipca 2024
Znaczenie Incoterms w transakcjach łańcuchowych 
3 lipca 2024

Archiwa