1 stycznia 2024 r. po zakończeniu okresu zawieszenia zaczęły funkcjonować przepisy o polskim podatku minimalnym. Oznacza to, że zapłata podatku nastąpi dopiero w 2025 r. przy okazji rozliczania dochodów za rok 2024, ale dobrze już teraz zacząć przygotowywać się na nowe obowiązki.
Podatkowi minimalnemu poświęcony zostanie cały cykl alertów, w których będziemy rozwijać temat nowych przepisów. Zapraszamy na pierwszy wpis z cyklu obejmujący podstawowe informacje dotyczące podatku minimalnego.
Kogo dotyczy?
Podatek minimalny dotyczy podmiotów, które:
- poniosły stratę lub
- osiągnęły udział dochodów w przychodach w wysokości nie większej niż 2%.
Przepisy przewidują specjalny sposób liczenia straty oraz udziału dochodów w przychodach. Przykładowo przy ich obliczaniu nie uwzględnia się 20% kosztów poniesionych na wynagrodzenia dla pracowników i związanych z nimi świadczeniami społecznymi.
Podstawa opodatkowania
Podatek minimalny jest podatkiem rocznym, płaconym w terminie trzech miesięcy po zakończeniu roku podatkowego, nie ma więc wpływu na zaliczki płacone w trakcie roku. Stawka podatku wynosi 10% podstawy opodatkowania.
Podstawę opodatkowania można ustalić na dwa sposoby:
- jako sumę 1,5% wartości przychodów oraz poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych kosztów finansowania dłużnego i usług niematerialnych albo
- sposób uproszczony – 3% wartości przychodów.
Odliczenia
Podstawę opodatkowania można pomniejszyć o:
- wartość odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania zgodnie z art. 18 m.in. darowizny,
- przychody zwolnione z tytułu SSE i PSI,
- niektóre z przychodów np. z tytułu zbycia wierzytelności na rzecz instytucji finansowej.
Kwotę podatku minimalnego pomniejsza się o należny za ten sam rok podatkowy podatek CIT.
Kwotę zapłaconego podatku minimalnego można odliczyć od podatku CIT obliczonego na zasadach ogólnych. Odliczenia można dokonywać w trzech kolejnych latach podatkowych następujących tuż po roku, w którym zapłacono podatek minimalny.
Regulacje przewidują również katalog podmiotów, do których nie stosuje się przepisów o podatku minimalnym, są to m.in.:
- podatnicy, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów z roku poprzedniego,
- mali podatnicy,
- przedsiębiorstwa finansowe.