W związku ze wzrostem cen energii prowadzone są prace nad programami pomocowymi dla przedsiębiorstw. Pomoc przebiegać ma dwutorowo, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.
1. „Mrożenie” cen energii dla MŚP
Przebieg prac nad ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku można znaleźć tutaj.
Uwaga: na tym etapie prac legislacyjnych nie jest jasne jak rozumieć „MŚP”:
- projekt ustawy zakłada, że rozmiar podmiotu określa się na podstawie ustawy Prawo przedsiębiorców, więc w celu określania rozmiaru podmiotu nie sumuje się danych Grupy;
- z drugiej strony:
- w uzasadnieniu projektu ustawy zostało wskazane, że […] regulacje są zgodne z rozporządzeniem Rady (UE) 2022/1854 z dnia 6 października 2022 r. w sprawie interwencji w sytuacji nadzwyczajnej w celu rozwiązania problemu wysokich cen energii, którym wprowadzono tymczasowe rozszerzenie na MŚP interwencji publicznych w zakresie ustalania cen energii elektrycznej.
- natomiast powyższe rozporządzenie definiując MŚP, odwołuje się do art. 2 załącznika do zalecenia Komisji 2003/361/WE (w celu określania rozmiaru podmiotu należy sumować dane Grupy).
Projekt przewiduje:
- „zamrożenie” cen energii elektrycznej w maksymalnej wysokości 785 zł/MWh dla odbiorców uprawnionych,
- odbiorcą uprawnionym są m.in. MŚP w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej,
- cena energii elektrycznej będzie „zamrożona” w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.,
- warunkiem stosowania ceny maksymalnej jest złożenie oświadczenia przedsiębiorstwu energetycznemu w terminie do 30 listopada 2022 r. (forma papierowa lub elektroniczna).
2. Pomoc skierowana do wybranych „dużych” podmiotów (innych niż MŚP)
Ustawa o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 została opublikowana w Dzienniku Ustaw (dostępna tutaj), jednak wejście w życie programu w niej przewidzianego nastąpi po:
- aktualizacji Tymczasowych kryzysowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy (dalej: TRK; dostępne tutaj),
- przyjęcia programu rządowego i powierzenia jego realizacji „Operatorowi Programu” (na podobnych zasadach jak w przypadku PFR w czasie COVID-19).
Grupa przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do uczestnictwa w programie:
- nie została wskazana w ustawie, jednak
- z nieoficjalnych informacji wynika, że zostanie zawężona do przedsiębiorstw z „Sektorów i podsektorów szczególnie odczuwających skutki kryzysu” – wskazanych w załączniku TRK (dostępny tutaj na dole strony),
- na dziś nie wiadomo jak duża część działalności musi dotyczyć wskazanych tam sektorów, aby podmiot został zakwalifikowany do programu.