pl+48 71 794 01 27
·
kancelaria@tla-kancelaria.pl
·
Pon - Pt 08:00-16:00
Śledź nas na Linkedin

Potwierdzenie rozliczenia VAT importowego tylko w jednym UCS

TLA Kancelaria > VAT > Potwierdzenie rozliczenia VAT importowego tylko w jednym UCS

Podatnicy rozliczający VAT należny z tytułu importu towarów w deklaracji VAT zobowiązani są do:

  • przedstawiania organowi celnemu (naczelnikowi urzędu celno-skarbowego) dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty podatku należnego w deklaracji VAT,
  • w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu.

Dokumentami potwierdzającymi rozliczenie VAT importowego w deklaracji mogą być:

  • deklaracja złożona elektronicznie (wydruk deklaracji) wraz z UPO,
  • zaświadczenie wydane przez naczelnika US, z którego będzie wynikała kwota podatku należnego z tytułu importu wykazanego w złożonej przez podatnika deklaracji podatkowej.

Dotychczas dokumenty musiały być przedstawiane wszystkim naczelnikom urzędów celno-skarbowych (dalej: NUCS), przed którymi dokonywano formalności związanych z importem towarów.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi, opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów w dniu 25.07.2018 r. (szczegóły pod linkiem):

  • wystarczające będzie przedstawienie dokumentów (potwierdzenia rozliczenia VAT importowego w deklaracji) tylko jednemu NUCS, w którym dokonywano formalności związanych z importem – powinien być to ten sam organ, do którego podatnik składa oświadczenia o zamiarze rozliczania VAT importowego w deklaracji oraz potwierdzenia zarejestrowania na VAT i niezalegania z należnościami publiczno-prawnymi,
  • NUCS, który otrzyma dokumenty zobowiązany będzie do wprowadzeniach ich do systemu SZPROT – takie wprowadzenie, traktowane będzie jako powiadomienie wszystkich NUCS, na terenie właściwości których zostały dokonane zgłoszenia celne w danym okresie rozliczeniowym (dokumenty w systemie będą przypisane do konkretnego podmiotu).

Podkreślić należy, że powyższe nie jest efektem zmiany przepisów, a jedynie wytycznych opublikowanych przez MF – tym samym, warto skontaktować się z właściwym Urzędem Celno-Skarbowym i ustalić, jak należy postąpić z obowiązkiem informowania o rozliczeniu VAT w deklaracji za okres sprzed zmiany wytycznych.

Związana z Kancelarią TLA od 2012 r. Od 2018 roku posiada tytuł doradcy podatkowego. Absolwentka administracji oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, skończyła również kurs kandydatów na księgowego. E-mail: magdalena.jastrowicz@tla-kancelaria.pl

Powiązane wpisy

Najnowsze wpisy

Punkty ładowania – odrębny środek trwały?
6 listopada 2024
JPK_CIT – pytania i odpowiedzi. Część pierwsza  
31 października 2024
Nowa klasyfikacja kodów PKD
29 października 2024

Archiwa